Gniazdo Białozora

Wydawnictwo: ALFA
anamcharka

"Gniazdo Białozora" to nigdy dotychczas nie wznawiana, ostatnia książka, jaką napisała Maria Rodziewiczówna. Akcja powieści toczy się na Polesiu: po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy zubożałych kresowych dworków stawiają czoło idącej od wschodu fali bolszewizmu. Walcząc o zachowanie polskości i tradycyjnych wartości moralnych - łączą swe wysiłki w dążeniu do wspólnego celu. Pracowita,...

Pracowita, zrównoważona Ida i buńczuczny, na pozór lekkomyślny Antoni - czynią ofiarę ze swego szczęścia osobistego i rozstają się na długie lata. Zawarcie upragnionego związku uniemożliwia im nie intryga czy nierówne pochodzenie, lecz obowiązki rodzinne i... kryzys ekonomiczny. Antoni Jelec, szlachcic z dziada pradziada, właściciel obdłużonej Łuczy, wyjeżdża w świat, by pracować jako prosty parobek przy dojeniu krów. Ida zostaje w ojcowskiej Nietroni i codzienną, niestrudzoną pracą daje dowód stałości uczuć. I właśnie szlachetność, stałość uczuć, wierność w przyjaźni i w miłości, silne więzy rodzinne – to wszystko osładza narzeczonym rozłąkę i pozwala przetrwać próbę czasu.

źródło opisu: [Alfa, 1991]

źródło okładki: http://www.antykwariat-bazar.pl/katalog/polski/132/w

książek: 1901
Gosia | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 31 maja 2013

Książka napisana w jej stylu, trochę napuszonym, o zacięciu patriotycznym i pozytywistycznym. Przy obecnych trendach chyba po prostu niemodna i nie wiem czy ktoś jeszcze w ogóle to czyta, jak i mnóstwo innych zapomnianych książek i autorów.

Agnieszek | 2013-11-09
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2013

Cierpka i wyjątkowo zaangażowana politycznie powieść.
Rodziewiczówna ukazuje problemy wrosłych w Kresy rodzin, które z powodu polityki odrodzonego państwa, nieliczącego się ze specyfiką społeczności, zmuszone są do walki o zachowanie ziemi, często nadanej jeszcze ich przodkom przez królów polskich.
Tytułowe gniazdo ma znaczenie i dosłowne, i przenośne: Rodziewiczówna próbuje rozliczyć karierowiczów, wskazując na drogę, jaką powinien wybrać człowiek dbający o dobro wspólne. Krytykuje nowe, wiążące się z nieuzasadnionymi daninami, pleniącą się biurokrację ("Mnie się zdaje, że urzędnik to nawet duszy mieć nie może. Bo czy może mieć duszę maszyna do pisania?"), brak szacunku dla prawdziwych zasług.

Nie mogło zabraknąć pełnego cnót nestora rodu, jego młodych, uczciwych potomków, podziwu dla pracy i harmonii natury, wiary, miłości do dziedzictwa, wreszcie nadziei, że może mimo wszystko... że warto trwać, pracować, korzyć się.

Książka jest dość niepoprawna politycznie, może dlatego...

Monika | 2012-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Książki pani Marii przenoszą mnie w świat tak bardzo odległy od naszych czasów.
"Gniazdo Białozora" to historia nostalgiczna i urokliwa.

BethLuisNion | 2016-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2016

W odbiorze powieści Marii Rodziewiczówny najbardziej przeszkadza szufladka, do której bez wyjątku zapakowano wszystkie jej dzieła, nie zważając na treść i przesłanie jakie niosą. Szufladkowanie to zapoczątkowały wydawnictwa od początku lat 90', stosując okładki wskazujące na literaturę romansową, mocno zanurzoną w beztrosce lat międzywojennych rodem z Dołęgi-Mostowicza, czy Mniszkówny. Tendencję tę podtrzymało współcześnie wydawnictwo Edipress, wydając całą Rodziewiczównę w ramach cyklu "Klasyka literatury kobiecej" i stosując okładki niewiele odbiegające od trendu zapoczątkowanego w latach 90'.
Tymczasem, jak sądzę, większość wielbicieli prozy Marii Rodziewiczówny, otwiera szeroko oczy ze zdumienia, widząc na okładce takiej choćby książki jak "Gniazdo Białozora" roześmianą salonową laleczkę i uładzonego gogusia.
Kogo bowiem miałaby ilustrować ta para? W tej książce nie ma takich bohaterów. Ze świecą zresztą szukać by można podobnych postaci w którejkolwiek książce Rodziewiczówny....

aGNa | 2012-04-15
Przeczytana: 29 marca 2012