Okładka książki Romantyzm i historia

papier
A--
6.57 (7 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Książka ta już w momencie pierwszego wydania w roku 1978 została uznana za najważniejsze i najbardziej gruntowne osiągnięcie polskich badań nad epoką i literaturą romantyczną. Wprowadziła bowiem nowy rodzaj refleksji nad przeszłością, łączący w jedno wiedzę o literaturze i wiedzę o dziejach. Autorki odsłaniają mechanizmy dziejotwórczej działalności polskiego romantyzmu, ujawniają obustronne zależności i związki literatury i historii. Z tego względu przedmiotem ich uwagi jest nie tyle stosunek romantyzmu do całości dziejów polskich czy powszechnych, ile stosunek do tego, co określić by można jako jego bezpośrednie doświadczenie historyczne. Historia staje się tu zatem integralnym składnikiem literatury, literatura zaś jest organiczną częścią historii. [ze Wstępu]
W okresie, w którym się ukazała (1978), książka Romantyzm i historia wiodła życie jak gdyby ukryte, na marginesie głównego nurtu historii. Wkrótce jednak zaczęła odgrywać rolę podobną do opisywanej w niej XIX-wiecznej literatury i ikonografii, rolę romantyczno-patriotycznego skarbca narodowej świadomości historycznej. Czas „Solidarności” potwierdził, jak bardzo polska wyobraźnia ulega mitycznej przemocy romantyzmu. Dziś, w dobie zmierzchu romantycznego paradygmatu, dzieło Marii Janion i Marii Żmigrodzkiej, umożliwiając zrozumienie genezy polskich zachować społecznych, po raz kolejny wzywa do przekuwania tworzących je wielkich emocji w nowoczesną siłę intelektualną.

źródło opisu: terytoria.com.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Marta | 2012-11-05
Przeczytana: 2008 rok

Jak dla mnie za mocno naukowy język :) Wolę coś lżejszego :)

Goliardus | 2013-07-18

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku