Okładka książki Romantyzm i historia

papier
A--
6,57 (7 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Książka ta już w momencie pierwszego wydania w roku 1978 została uznana za najważniejsze i najbardziej gruntowne osiągnięcie polskich badań nad epoką i literaturą romantyczną. Wprowadziła bowiem nowy rodzaj refleksji nad przeszłością, łączący w jedno wiedzę o literaturze i wiedzę o dziejach. Autorki odsłaniają mechanizmy dziejotwórczej działalności polskiego romantyzmu, ujawniają obustronne zależności i związki literatury i historii. Z tego względu przedmiotem ich uwagi jest nie tyle stosunek romantyzmu do całości dziejów polskich czy powszechnych, ile stosunek do tego, co określić by można jako jego bezpośrednie doświadczenie historyczne. Historia staje się tu zatem integralnym składnikiem literatury, literatura zaś jest organiczną częścią historii. [ze Wstępu]
W okresie, w którym się ukazała (1978), książka Romantyzm i historia wiodła życie jak gdyby ukryte, na marginesie głównego nurtu historii. Wkrótce jednak zaczęła odgrywać rolę podobną do opisywanej w niej XIX-wiecznej literatury i ikonografii, rolę romantyczno-patriotycznego skarbca narodowej świadomości historycznej. Czas „Solidarności” potwierdził, jak bardzo polska wyobraźnia ulega mitycznej przemocy romantyzmu. Dziś, w dobie zmierzchu romantycznego paradygmatu, dzieło Marii Janion i Marii Żmigrodzkiej, umożliwiając zrozumienie genezy polskich zachować społecznych, po raz kolejny wzywa do przekuwania tworzących je wielkich emocji w nowoczesną siłę intelektualną.

źródło opisu: terytoria.com.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Marta | 2012-11-05
Przeczytana: 2008 rok

Jak dla mnie za mocno naukowy język :) Wolę coś lżejszego :)

Goliardus | 2013-07-18

Kalendarium literackie
  • Sławomir Koper
    51. rocznica
    urodzin
    Historia nigdy nie jest wyłącznie czarno-biała, jak to z reguły opisują nasi historycy. Ma wiele kolorów, tak jak barwne jest codzienne życie i barwni są jego bohaterowie.
  • Isaac Bashevis Singer
    112. rocznica
    urodzin
    Wszyscy gramy w szachy z Losem. On robi ruch i my robimy ruch. On usiłuje dać nam szacha i mata w trzech posunięciach, a my próbujemy temu zapobiec. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie wygrać, ale mamy chęć pokazać mu prawdziwą walkę.
  • Nik Pierumow
    51. rocznica
    urodzin
    Nadziei nie ma tylko dla tych, którzy dobrowolnie z niej rezygnują.
  • Guy N. Smith
    75. rocznica
  • Voltaire
    320. rocznica
    urodzin
    - Co to takiego "optymizm"? - spytał Kakambo.
    - Ach - odparł Kandyd - to obłęd dowodzenia, że wszystko jest dobrze, kiedy nam się dzieje źle.
  • Michael Grant
    100. rocznica
    urodzin
    Tłum z płonących dzielnic, chcą przeżyć. Kto ich o to prosił?
  • Yvonne Woon
    30. rocznica
    urodzin
    Czasem warto skupić się na dobrych wspomnieniach. Przypominają człowiekowi, że szczęście jednak istnieje (...)
  • Thomas Enger
    41. rocznica
  • Anne McCaffrey
    3. rocznica
    śmierci
    Zakaz tylko zwiększa pragnienie.
  • Richard Leigh
    7. rocznica