Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mickiewicz
A--

26 listopada 1855 roku, w chwili gdy Adam Mickiewicz umiera nagle w Konstantynopolu, rozpoczyna się jego nowe, drugie życie – nie w zaświatach bynajmniej, lecz nadal na tej ziemi, na której spędził z górą pół wieku. Wedle autora Zwłok Mickiewicza, "śmierć nie zamyka ani nie rozdziela, nie zrywa ciągłości form istnienia. Jest tylko punktem, w którym żywy staje się martwym, osoba zwłokami". To dlatego można opisywać dzień po dniu "serię wydarzeń jawnych i ukrytych, tak by powstawały kolejne tomy kroniki, tym razem już nie życia i twórczości – te są już bezpowrotnie zamknięte – lecz recepcji i u-życia, sentymentalnego, politycznego, patriotycznego używania zwłok Adama Mickiewicza". Zwłoki Mickiewicza są wstępem do tego rodzaju wypowiedzi, którą przez analogię do bio-grafii Rosiek nazywa nekro-grafią. Książka przynosi szczegółowy opis pierwszych trzech dni po śmierci Mickiewicza. Zwłoki poety poddawane są w tym czasie rozmaitym zabiegom (tworzenie effigie i "przedmiotu żałobnego"). W efekcie stają się "wielkim umarłym", który odnajduje nowe miejsce w świecie sensu i dlatego może pozostać pośród żywych i nadal z nimi rozmawiać.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

marianna | 2013-07-19

Bardzo wartościowa książka pod względem metodologii: sporo tu francuskiej tanatologii, głównie Ariesa (por. tom "Wymiary śmierci") oraz materialnej pracy na drobnych, ulotnych pismach. "Zwłoki Mickiewicza" to z jednej strony próba ukazania, jakie symboliczne znaczenia nadawano trupowi Mickiewicza (np. jest dużo świadectw, że zwłoki poety wyglądały bardzo pięknie, albo robiono relikwie z kawałków jego trumny, ubrań, etc), z drugiej - próba ocalenia zwłok i w ich materialnym wymiarze. Stawką Rośka jest złapać moment śmierci: kiedy zwłoki nie są jeszcze pustym truchłem, ale już nie są podmiotem. Fascynująca lektura, dobrze udokumentowana, ale eseistyczna i przyjemna w czytaniu. Polecam

Sońka | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016