Niecierpliwi

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka
siemson

„Niecierpliwi” to powieść wielowarstwowa. Mnogość wątków, bohaterów i ich losów, które ukazuje Nałkowska, przedstawia nam wizję świata i ludzi przepełnionych poczuciem niespełnienia i braku wiary.

Joanna F | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Uważam, że jeśli ktoś mało zna literaturę międzywojenną, to nie zrozumie wartości tej książki. Jej skomplikowana budowa jest typowa przecież dla charakterystycznego gatunku dwudziestolecia jakim jest powieść psychologiczna. Chaos w konstrukcji jest w istocie chaosem myśli człowieka. Nałkowska jest mistrzem w tym co robi i każdy zabieg jest dokładnie przemyślany. Dobrze wiedziała, co chce osiągnąć pisząc taką powieść. Z pewnościa miała świadomość, że jest to utwór ciężki, jednak jest możliwe przebicie się do wnętrza i odczytanie wielu aluzji. Zresztą warto poczytać inne powieści Nałkowskiej z tego okresu, żeby się przekonać, w jaki sposób często buduje ona dramatyzm, ludzkie charaktery. Polecam... do przemyślenia.

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Cóż to za telenowela doprawdy. Żeby cokolwiek zrozumieć należy rozpisać sobie drzewo genealogiczne rodziny Szpotawy, co najmniej cztery jej pokolenia. A zdania typu "Teodora powiedziała Romanowi, że według Hortensji z Janem jest coraz gorzej" są na porządku stronicowym. To jest gotowy scenariusz dla serialów produkowanych przez Telewizję Polską. "Głębsze przesłanie" dzieła jest ledwo zarysowane i nieciekawe, a ciągnące się dłużyzny, nadmierne skupianie się na koneksjach rodzinnych (dość powiedzieć, że do połowy książki poznajemy sytuację sprzed fabuły...) i ledwo nadmienione wątki poboczne kończy Nałkowska drobną masakrą w stylu średnio rozgarniętego filmu gore.

Juliet | 2015-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Jak to bywa w mojej znajomości z Nałkowską - przeżyłyśmy w pewnym momencie kryzys. I ponownie, chyba jeszcze bardziej niż przy okazji "Granicy", warto było go przezwyciężyć i dojść do końca.
Co za genialne pióro! Co za pomysłowość! I jak ogromna znajomość ludzkiego wnętrza... Pani Zofio, chylę czoła!
"Niecierpliwi" to powieść, w której naprawdę można się odnaleźć. Nie tylko w głównym bohaterze, ale także w postaciach pobocznych, momentami naprawdę epizodycznych. Nałkowska swojemu czytelnikowi dostarcza całą gamę charakterów, osobowości, czasem jedynie nawyków, w której może od przebierać, wszystkie przymierzać... Proszę mi wierzyć, każdy coś dla siebie znajdzie (chyba niestety). Relacje międzyludzkie szczegółowo zdiagnozowane, niesamowicie ukazane wpływy społeczeństwa na jednostkę.
Jestem pod wrażeniem zakończenia, które dopełniło obraz całego majstersztyku.
Pomysł na akcję zbyt dobry, zbyt dosadny, zbyt...zbyt prawdziwy. Tragedia, choć zapowiadana od początku, potrafi zaskoczyć...

Kasia | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

fakt, ciężko się czyta "niecierpliwych", szczególnie pierwsze 3/4 książki. jednak warto było, zapewne sięgnę po nią drugi raz, bo jestem pewna, że odkryję coś nowego. w wielu miejscach człowiek się zatrzymuje i musi po prostu zwyczajnie pokontemplować. to lubię. nie ma żadnej akcji, nie ma budowania napięcia, za to jest baaardzo dużo psychologii. oceniam prawie najwyżej jak się da. no i to jak Nałkowska ubiera w słowa pewne myśli.. wartościowych cytatów do wyciągnięcia - mnóstwo.

olkademolka | 2012-01-23

Od dawna wiedziałam, że pierwsza opinia często nie jest ostateczną - wielokrotnie po ponownym przeczytaniu (czy też po prostu przemyśleniu) danego tekstu pierwotne wrażenie ulegało zmianie (na lepsze lub na gorsze). W tym przypadku zmiana jest radykalna - zaraz po przeczytaniu oceniłam "Niecierpliwych" na 5/10, teraz zmieniam to na 8/10.

To jest Nałkowska w swoim najlepszym wydaniu. Musiałam ją po prostu zrozumieć.

Jago T | 2013-05-02

O tym jak bardzo nie sobą żyjemy, ale całkiem nieświadomie to inni wciąż żyją w nas, są nami, tworzą to co jest widoczne. Trochę o formie, głównie o wciąż przeplatającej się przez życie śmierci. O czasie, który wypełnia chwile między bytem a niebytem.

Magda | 2011-05-09
Przeczytana: 2010 rok

Mało znana powieść Nałkowskiej przedstawiająca problem śmierci. Skłania do przemyśleń nad własnym życiem.

Kasia | 2016-12-03
dymitrop | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016
Amused | 2016-04-21
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Konkieta
    Zofia Nałkowska