Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata

Tłumaczenie: Joanna Brzyska
Wydawnictwo: Alegoria
Vatikanistan. Eine Entdeckungsreise durch den kleinsten Staat der Welt
Watykan, turystyka, przewodnik
literatura faktu
A--

Watykan - najmniejsze państwo świata. Watykan - Stolica Apostolska, siedziba papieży. Watykan - najważniejsze na świecie wzgórze z wulkanicznego tufu. Watykan - twór w służbie wyższej idei. Watykan - miejsce cudów, szczególne i fascynujące. Niełatwo je poznać, bo wiele spraw, które dzieją się za jego murami, objętych jest klauzulą poufności, inne zaś wydają się zupełnie niezrozumiałe. Przeciętny pielgrzym czy turysta spędza w nim dwa -trzy dni. Ile w tym czasie zdoła zobaczyć, ile zagadek rozwiązać, ile tajemnic przeniknąć? Kto rządzi tym wszystkim? Po co w Watykanie Urząd Stanu Cywilnego? Czego zwykłemu przybyszowi nie uda się nigdy zobaczyć? Kto decyduje, w co ubierze się papież i z czego wywodzą się Jego nakrycia głowy? Co w Watykanie robi egzorcysta? Gdzie i co jadają watykańscy dostojnicy? W jaki sposób przygotowuje się papieskie pielgrzymki? Alexander Smoltczyk, od kilku już lat korespondent niemieckiego "Spiegla" stawia pytania i udziela odpowiedzi. Jak sam jednak mówi, jego wiedza nigdy nie będzie pełna. Bo też nie da się do końca poznać miasta-państwa, które liczy sobie kilkuset obywateli (100% katolicy, choć nie jest to państwo wyznaniowe), którego szef wywiera wpływ na cały świat, o którego istocie stanowią sprawy tak doczesne (materialne, przyziemne, cielesne), jak i wieczne (wzniosłe, duchowe), którego korpus mocno tkwi na ziemi, a głowa sięga Królestwa Niebieskiego. Ale próbować trzeba... Godna najwyższej uwagi jest ta podróż przez lata minione i obecne Watykanu. Miejsca, przez które wędruje autor, mają ogromne znaczenie, czas jednak jakby mniejsze. "Moda zmienia się tu co 200-300 lat".

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Karo | 2015-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Wyczuwalne są dość mocno sympatie autora i antypatie. Widać, że nie sympatyzuje z kościołem katolickim, dzięki czemu jego książka nie jest lukrową opowiastką o tym jaki święty jest papież i wszyscy mieszkańcy Watykanu. Jednakże jego stronniczość prowadzi do pójścia w drugą stronę i powielania mainstreamowych zarzutów odnośnie hierarchii, Watykanu, finansów i kościoła katolickiego. Często daje się wyczuć sarkastyczny ton,który moim zdaniem w przypadku tej książki jest zbędny. Dygresje oraz opinie o takim zabarwieniu warto byłoby usunąć z "Wyprawy do najmniejszego państwa świata", ponieważ niczego konstruktywnego nie wnoszą.
Ciekawe natomiast są opowieści na temat "skarpetek" kardynalskich, szat,codzienności papieża - o rzeczach, o których nie miałam w zwyczaju rozmyślać. Bezcennym jest zdobycie wiedzy na temat Papieskiej Akademii Nauk, w której zasiada 30-stu noblistów. Ubolewam, że w kościele powszechnym, lokalnym, tak mało mówi się o relacji nauka - wiara, tym większy mój ból, że...

Matacz | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Alexander Smoltczyk jest niemieckim dziennikarzem prawdopodobnie o polskich korzeniach. Pisywał do największych niemieckich gazet, m.in. Der Spiegel. Mieszka w Rzymie, niedaleko Watykanu i pracuje jako korespondent i watykanista.
Postanowiłem zacząć od przybliżenia sylwetki autora gdyż są to bardzo przydatne informacje do określenia jaką jest ta książka. A jaką jest? Otóż moim zdaniem najlepszym przymiotnikiem pasującym do tej lektury jest "niemiecka". Widać w niej zachowany "ordnung"-porządek. Treść to typowy przykład reportażu naszpikowanego faktami i danymi statystycznymi, co mi osobiście nie odpowiada. Oczekiwałem więcej odczuć autora, ciekawostek i anegdot, a otrzymałem dosłownie instrukcję obsługi Watykanu. Do mnie nie trafia, chociaż trzeba przyznać, że stanowi rzetelną skarbnicę wiedzy na temat tego najmniejszego państwa świata.

aniahg | 2016-07-24
Przeczytana: 07 lipca 2016