Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać328
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Alexander Smoltczyk
1
5,8/10
Pisze książki: reportaż
Alexander Smoltczyk urodził się w roku 1958. Współpracuje jako publicysta z wieloma czasopismami m.in. z „die tageszeitung”, miesięcznikiem geograficznym „Geo”, oraz magazynem „Mare”. Jego reportaże były wielokrotnie wyróżniane m in. nagrodą im. Egona Erwina Kischa, a w 2007 nagrodą Henri-Nannen za reportaż o wykładzie Benedykta XVI wygłoszony w Ratyzbonie. Smoltczyk jest także rzymskim korespondentem magazynu „Der Spiegel”. Mieszka ze swoją rodziną niedaleko Watykanu. Od kwietnia 2007 co tydzień publikuje także na pierwszym niemieckim blogu poświęconym Watykanowi „Uups! – et orbi” dostępnym na stronach internetowych „Spiegel online”.http://
5,8/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
9 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata
Alexander Smoltczyk
5,8 z 13 ocen
25 czytelników 2 opinie
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata Alexander Smoltczyk
5,8
Alexander Smoltczyk jest niemieckim dziennikarzem prawdopodobnie o polskich korzeniach. Pisywał do największych niemieckich gazet, m.in. Der Spiegel. Mieszka w Rzymie, niedaleko Watykanu i pracuje jako korespondent i watykanista.
Postanowiłem zacząć od przybliżenia sylwetki autora gdyż są to bardzo przydatne informacje do określenia jaką jest ta książka. A jaką jest? Otóż moim zdaniem najlepszym przymiotnikiem pasującym do tej lektury jest "niemiecka". Widać w niej zachowany "ordnung"-porządek. Treść to typowy przykład reportażu naszpikowanego faktami i danymi statystycznymi, co mi osobiście nie odpowiada. Oczekiwałem więcej odczuć autora, ciekawostek i anegdot, a otrzymałem dosłownie instrukcję obsługi Watykanu. Do mnie nie trafia, chociaż trzeba przyznać, że stanowi rzetelną skarbnicę wiedzy na temat tego najmniejszego państwa świata.
Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata Alexander Smoltczyk
5,8
Wyczuwalne są dość mocno sympatie autora i antypatie. Widać, że nie sympatyzuje z kościołem katolickim, dzięki czemu jego książka nie jest lukrową opowiastką o tym jaki święty jest papież i wszyscy mieszkańcy Watykanu. Jednakże jego stronniczość prowadzi do pójścia w drugą stronę i powielania mainstreamowych zarzutów odnośnie hierarchii, Watykanu, finansów i kościoła katolickiego. Często daje się wyczuć sarkastyczny ton,który moim zdaniem w przypadku tej książki jest zbędny. Dygresje oraz opinie o takim zabarwieniu warto byłoby usunąć z "Wyprawy do najmniejszego państwa świata", ponieważ niczego konstruktywnego nie wnoszą.
Ciekawe natomiast są opowieści na temat "skarpetek" kardynalskich, szat,codzienności papieża - o rzeczach, o których nie miałam w zwyczaju rozmyślać. Bezcennym jest zdobycie wiedzy na temat Papieskiej Akademii Nauk, w której zasiada 30-stu noblistów. Ubolewam, że w kościele powszechnym, lokalnym, tak mało mówi się o relacji nauka - wiara, tym większy mój ból, że okazuje się, że kościół posiada niezły arsenał wybitnych naukowców.
Zakończę cytatem, który niezwykle mi się spodobał - cytat w książce z Brandmullera - "(...)Jeśli odrzucam egzystencję nieskończonego ducha, z którego myśli i woli wyszła cała rzeczywistość, wtedy muszę być w stanie wyjaśnić, dlaczego w ogóle istnieje świat i człowiek. Wielki wybuch, ewolucja, samoorganizacja (nieistniejącej) materii - rozumowe przyjęcie takich zdarzeń wymaga większej wiary niż przyjęcie dogmatów kościelnych. Jak miałoby wybuchnąć jakieś Nic?"
"