The Celtic Realms
Celtowie, kultura celtycka
historia
Cavalcanti

Książka pary wybitnych uczonych angielskich, Nory K. Chadwick i niedawno zmarłego Mylesa Dillona, poświęcona ludowi znanemu już w VI wieku p.n.e. greckim historykom i etnografom, a odgrywającemu w dziejach Europy, zwłaszcza zachodniej i środkowej, ogromną rolę aż po wiek XII n.e. W kolejnych rozdziałach autorzy omawiają pojawienie się Celtów na terenie Europy, wzmianki o nich w dziełach...

W kolejnych rozdziałach autorzy omawiają pojawienie się Celtów na terenie Europy, wzmianki o nich w dziełach pisarzy greckich i rzymskich, dzieje Wysp Brytyjskich w okresie podboju rzymskiego, powstanie historycznych królestw celtyckich i celtyckie instytucje świeckie. Szeroko potraktowana jest religia i mitologia celtycka i przyjęcie przez Celtów chrześcijaństwa, a także literatura, zwłaszcza irlandzka i walijska, która - podobnie jak sztuka - jeszcze w wiele lat po utracie przez królestwa celtyckie niepodległości wywierała silny wpływ na literaturę i sztukę europejską.

Niektóre utwory literackie, zupełnie polskiemu czytelnikowi nie znane, doczekały się w tej książce szczegółowego streszczenia i omówienia, a duże fragmenty poematów przytoczone są w brzmieniu oryginalnym i w przekładzie.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

doliwaq | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Bardzo dokładnie opisane dzieje Celtów z Irlandii i Brytanii do XII wieku, trochę mniej dokładnie reszty Celtów. Właściwie jest tu wszystko - historia, geografia, polityka, poezja, literatura, religia, kultura, zabytki, prawo, kobiety, zwyczaje... Wszystko, dosłownie co chcecie wiedzieć o Celtach. W dodaku nieźle napisane.

Anna | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ceram