Szkice średniowieczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0681-7
historia
Róża_Bzowa

Ramy przestrzenne książki obejmują niemal całą Europę, od Krymu i Naddnieprza po Półwysep Pirenejski i Irlandię; w niektórych przypadkach wykraczając nawet dość znacznie na wschód i zachód. Pod względem czasowym natomiast, praca obejmuje całe średniowiecze, z punktem ciężkości na tzw. pełnym średniowieczu (XI-XIII w.). W niektórych szkicach trzeba było cofnąć się dość zdecydowanie w głąb starożytności, kiedy indziej – wkroczyć w historię nowożytną. Zawsze jednak chodziło tu o przypadki, gdy nieodzownym było śledzenie korzeni zjawisk średniowiecznych lub ich późniejszych następstw.

źródło opisu: Z „Przedmowy” w książce

komestor | 2016-09-06