Morskie imperium Hiszpanii

Wydawnictwo Morskie
1983-01-01
1983-01-01
Stanisław Bławat

Bardzo dobra książka, mimo że nie pierwszej młodości. Godna polecenia, a wręcz obowiązkowa, dla każdego zainteresowanego historia Ameryk i hiszpańskim podbojem. Ramy czasowe obejmują czasy od podboju Ameryk aż do usyskania niepodległości przez państwa Ameryki Południowej i Środkowej. Mamy tu syntezę rozwoju społeczeństw Ameryk i Hiszpanii i ich wzajemnych stosunków oraz ukazane są mechanizmy, które stoją za poszczególnymi wydarzeniami. Nie ma tu historii poszczególnych osób czy tez cywilizacji indiańskich., ale śledzimy perypetie całych społeczeństw.

Książka z serii zdobywanie świata. Choć bardziej byłoby właściwe jego kolonizowania i eksploatowania. No cóż, być może gdyby nie zrobili tego Europejczycy może dokonałaby tego samego inna cywilizacja. Pisanie historii alternatywnych ma o tyle sensu, że nie ma żadnego bo przecież nie dokonany żadnej empirii by nasze wymyślone historie weryfikować. Ale wracając do samej książki. Była bardzo dobra, choć miała już swoje lata. Ale wydawnictwo PIW przyzwyczaiło mnie, że akurat ich książki starzeją się zdecydowanie wolniej od wydawnictw dyskontowych. Ma w sobie wszystko co solidna książka mieć powinna. Zestaw rzetelnie udokumentowanych faktów poskładanych w świetną narrację. Spójną i przejrzystą, podpartą licznymi statystykami (oczywiście ubogimi jak na połowę lat sześćdziesiątych kiedy była pisana). W zasadzie spina swoją treścią całość i całokształt funkcjonowania zamorskiego imperium kolonialnego od samego końca wieku XV, aż po wiek XIX. Ze zdarzeń jednostkowych Parry potrafi wyprowadzić szersze i długotrwałe procesy i osadzić je nie tylko w okresie kiedy się działy, ale również pokazać ich wpływ na współczesność. Pochwalam jego obiektywność. Parry nie napisał książki pod żadną tezę - ani czarnej opowieści o zniszczeniu pięknych cywilizacji ani o wprowadzenia kaganka kultury europejskiej do amerykańskiego ciemnogrodu. Te i inne uproszczenia może są łatwiejsze w czytaniu ale nie przekazują wiedzy, jedynie powielają kłamstwo. Niektórzy je jednak lubią bo jest łatwiej przyswajalne i zapewnia złudny spokój ducha.

Dość leciwa, ale chyba nadal podstawowa monografia dotycząca hiszpańskiego imperium kolonialnego w Ameryce. Rok publikacji oryginału – 1966. Ta data od razu wskazuje, jaki szmat czasu upłynął od pierwszego wydania tej książki. Siłą rzeczy zatem nie uwzględnia ona najnowszych opracowań oraz wyników badań. I generalnie trzeba o tym pamiętać podczas lektury, bo to właściwie jedyna „wada” tego opracowania. W pozostałych aspektach mamy do czynienia z wręcz wzorcowym przykładem specjalistycznej monografii historycznej – przystępnej w formie, doskonale napisanej, odpowiednio wyważonej pod względem faktów i jednocześnie naświetlającej główne trendy w procesie historycznego rozwoju kontynentu amerykańskiego pod dominacją hiszpańską.

Choć tytuł wskazuje na nieco szerszą zawartość merytoryczną, w książce przede wszystkim przedstawiona jest historia rozwoju hiszpańskiego imperium kolonialnego w Nowym Świecie - od momentu jego odkrycia przez Krzysztofa Kolumba aż do klęski Hiszpanii w wojnach wyzwoleńczych państw Ameryki Łacińskiej na początku XIX wieku. Nie poczytamy zatem tutaj o koloniach hiszpańskich w Afryce czy też na Dalekim Wschodzie. Natomiast samo omówienie kolonii w Ameryce jest wyczerpujące i naświetlające wiele interesujących faktów oraz procesów, które wpłynęły na współczesne oblicze tego regionu świata.

Autor John Horace Parry, brytyjski historyk i specjalista w tematyce historii morskiej, podchodzi do zagadnienia niezwykle szeroko, choć z utrzymaniem przejrzystości wykładu. Punktem wyjścia jest oczywiście rekapitulacja sytuacji Hiszpanii na progu nowej epoki historycznej oraz omówienie ludów zamieszkujących Nowy Świat w momencie przybycia do niego Europejczyków. Praca ma bardzo jasną i przejrzystą budowę – wprowadzający prolog, następnie pięć właściwych części oraz wnioski końcowe. Do każdej części przypisane są rozdziały tematyczne, których w sumie jest osiemnaście. Przejrzyste nazewnictwo pozwala szybko zlokalizować rozdział o interesującym nas aspekcie głównego zagadnienia.

W swojej książce autor analizuje kolejne fakty związane z umocnieniem kontroli Hiszpanii nad nowo odkrytymi ziemiami z uwzględnieniem różnych punktów widzenia, zachowując przy tym wyraźnie neutralnych stosunek. Parry omawia zagadnienia związane z kwestiami gospodarki, prawa, szerzenia religii, organizacji społeczności indiańskich, ale także dzieje zmagań Hiszpanii z innymi potęgami europejskimi o zachowanie pełnej kontroli nad Indiami Zachodnimi. A zatem znajdziemy tutaj wszystkie kluczowe kwestie niezbędne do poznania dziejów Ameryki Łacińskiej. Ukazywane przez autora fakty pozwalają o wiele lepiej zrozumieć specyfikę tego kontynentu oraz tamtejszych państw i społeczeństw.

Współcześnie można bez trudu zaobserwować procesy, które stanowią pokłosie hiszpańskiej dominacji na kontynencie. Kwestia długotrwałej niestabilności państw powstałych po rozpadzie hiszpańskiego imperium, dominacja dużych ośrodków miejskich nad życiem całego kraju, caudillizm jako forma sprawowania władzy, ruchy społeczne i polityczne w kierunku wyrównania praw rdzennej ludności – to tylko niektóre z zagadnień, dla których zrozumienia lektura monografii brytyjskiego historyka będzie niezwykle pomocna.

Uzupełnieniem pracy są oczywiście indeksy, bibliografia, mapy oraz bardzo przydatny słowniczek terminów pochodzenia hiszpańskiego, których przecież pełno w omawianej pracy. W książce mamy też wstawkę graficzną, choć współcześnie nie robi ona już raczej większego wrażenia.

Uważam, że „Morskie imperium Hiszpanii” to jedna z najlepszych monografii historycznych poświęconych dziejom kolonii hiszpańskich w Ameryce. To pozycja obowiązkowa dla osób, które chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości tego kontynentu w bardzo przystępnej formie klasycznego wykładu historyka, który doskonale „czuje” zagadnienie. To także absolutne minimum historycznej wiedzy, jeśli chcemy zacząć czytać na poważnie inne pozycje poświęcone Ameryce Łacińskiej. Gorąco polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Znakomita pozycja, podobnie jak większość pozostałych książek z tej serii, która mimo upływu lat zachowuje aktualność. Wraz autorem śledzimy zmiany stosunków gospodarczych, społecznych, kulturowych i politycznych na terenach dzisiejszej Ameryki Łacińskiej od końca XV do pierwszej połowy XIX wieku. Brytyjski historyk-marynista potrafi rozwinąć wielowiekowy kłębek wydarzeń i powiązać je ze sobą w czytelne, długotrwałe procesy.

Prezentowane tutaj syntetyczne ujęcie dziejów hiszpańskiego imperium kolonialnego to nie tylko fascynująca lekcja historii. Lektura pozwala poznać źródła problemów trapiących kraje Ameryki Łacińskiej po dziś dzień. Korupcja, bezwład biurokracji, lokalne partykularyzmy, kult siły i "władzy silnej ręki", rasizm - to wszystko i wiele innych jest bezpośrednim spadkiem po czasach konkwisty i kolonizacji.

Bardzo gęsta narracja porusza wszystkie istotne wątki, a jednocześnie zachowuje obiektywizm. Nie ma tu ani zbytniego wybielania kolonizatorów, ani przesadnej "czarnej legendy". Parry akcentuje zagmatwane relacje kolonii z metropolią, różnice w rozwoju poszczególnych wicekrólestw oraz odmienne podejście do mieszania się ras i kultur panujące w Meksyku i Peru. Nie brakuje mniej znanych ciekawostek, jak np. analizy wpływu rozwoju pasterstwa na charakter wojen o niepodległość, bo to właśnie latynoscy kowboje z klas gauchos i llaneros odegrali wówczas decydującą rolę "mięsa armatniego". Mimo drobnych pomyłek w tłumaczeniu, jak np. na str. 228 i 240, lektura płynie wartko, choć jak to zwykle przy takich pozycjach bywa, przydaje się dobra znajomość historii powszechnej omawianych czasów.

Oczywiście od powstania książki upłynęło sporo czasu i warto poszerzyć wiedzę o kwestie nieobecne lub ledwie zasygnalizowane w tej książce. Mimo to osoby zainteresowane historią nowożytną, czy krajami Ameryki Łacińskiej będą zachwycone. Bardzo warto!

Jedna z najlepszych książek historycznych jakie czytałem; przedstawione zostały cywilizacje hiszpańska i indiańskie, sposoby gospodarowania, organizacja polityczna i administracyjna, demografia, kierunki i ośrodki handlu oraz jego organizacja i limitacja, struktura własnościowa i społeczna oraz konflikty na tym tle, koncepcje prawne i etyczne rozwijane przez Hiszpanów na tle podboju Ameryki, położenie Kościoła katolickiego oraz rozwijane w jego ramach inicjatywy i koncepcje, rywalizacja i konflikty Hiszpanii z innymi europejskimi mocarstwami morskimi oraz ich wpływ na sytuację w Ameryce, budownictwo i urbanistyka, oraz architektura, sztuka i literatura w Hispanoameryce.

Wszystko to opisane został w sposób uporządkowany, logiczny i przejrzysty, oraz beznamiętnie i bezstronnie. Pochwała należy się tłumaczowi za doskonałe spolszczenie dzieła. Jak na rok wydania, praca musiała być ewenementem z powodu braku wszechobecnej przecież wówczas krytyki Kościoła katolickiego, którego rolę i interesy przedstawiono równie bezstronnie jak pozostałe fakty. Autor nie moralizuje i pozostawia ocenę czytelnikowi, przedstawiając fakty i poglądy różnych stron opisywanych przez siebie układów i kompozycji historycznych.

Z powodu podawania często nazwisk postaci bez imienia i szerszej ich kontekstualizacji, bardzo pomocne są końcowe indeksy osobowy i przedmiotowo-geograficzny. Mapy w zasadzie spełniają swoją rolę, choć przydałoby się ich więcej i aby były dokładniejsze, z powodu trudności zlokalizowania niektórych wymienianych przez autora mniejszych lub dziś już nieistniejących miejscowości. Zdecydowanie zabrakło tablicy chronologicznej z zestawieniem najważniejszych dat, a dodatkowym atutem byłaby też tabela z zestawieniem poszczególnych wicekrólów, jak i panujących w Hiszpanii wraz z latami ich panowania.

Wbrew nieco mylącemu tytułowi, praca nie dotyczy też całego kolonialnego imperium Hiszpanii, lecz tylko europejskiej metropolii i Ameryki. Nie dowiemy się zatem niemal nic o hiszpańskich Indiach Wschodnich, o posiadłościach hiszpańskich w Azji i Afryce, ani tym bardziej o posiadłościach Habsburgów w Europie poza samym półwyspem Iberyjskim. To ostatnie nie jest jednak oczywiście żadną wadą, aczkolwiek warte jest doprecyzowania, na wypadek gdyby ktoś chciał szukać w książce J. H. Parry'ego informacji np. o Filipinach lub o Wyspach Kanaryjskich.

Każdy zainteresowany hiszpańską konkwistą zapewne znajdzie coś ciekawego w tej książce, albowiem to dogłębna analiza oddziaływań pomiędzy Hiszpanią europejską a Nową Hiszpanią zdobytą przez Korteza oraz Peru Pizzara. Niestety nie uświadczymy tu soczystych opisów walk i obrzędów znanych z pamiętnika Bernal'a Diaz del Castillo.

klasyk , lektura obowiązkowa w Anapolis

klasyk , lektura obowiązkowa w Anapolis