Morskie imperium Hiszpanii

historia
Dorota_1988

Bazyli Venosta | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Jedna z najlepszych książek historycznych jakie czytałem; przedstawione zostały cywilizacje hiszpańska i indiańskie, sposoby gospodarowania, organizacja polityczna i administracyjna, demografia, kierunki i ośrodki handlu oraz jego organizacja i limitacja, struktura własnościowa i społeczna oraz konflikty na tym tle, koncepcje prawne i etyczne rozwijane przez Hiszpanów na tle podboju Ameryki, położenie Kościoła katolickiego oraz rozwijane w jego ramach inicjatywy i koncepcje, rywalizacja i konflikty Hiszpanii z innymi europejskimi mocarstwami morskimi oraz ich wpływ na sytuację w Ameryce, budownictwo i urbanistyka, oraz architektura, sztuka i literatura w Hispanoameryce.

Wszystko to opisane został w sposób uporządkowany, logiczny i przejrzysty, oraz beznamiętnie i bezstronnie. Pochwała należy się tłumaczowi za doskonałe spolszczenie dzieła. Jak na rok wydania, praca musiała być ewenementem z powodu braku wszechobecnej przecież wówczas krytyki Kościoła katolickiego, którego rolę i...

| 2016-04-11

"Must read" każdego, kto zainteresowany jest tematem hiszpańskich kolonii w obu Amerykach. Świetna analiza polityki gospodarczej na podbitych ogniem i mieczem terenach. Polecam.

Piekar | 2016-07-02

Każdy zainteresowany hiszpańską konkwistą zapewne znajdzie coś ciekawego w tej książce, albowiem to dogłębna analiza oddziaływań pomiędzy Hiszpanią europejską a Nową Hiszpanią zdobytą przez Korteza oraz Peru Pizzara. Niestety nie uświadczymy tu soczystych opisów walk i obrzędów znanych z pamiętnika Bernal'a Diaz del Castillo.

Abendur | 2017-10-24
Przeczytana: 25 października 2017