Angkor i imperium khmerskie

Angkor and the Khmer Empire
Azja, Angkor, historia
popularnonaukowa
Adam B

Książka Audrica nie jest kompendium wiedzy o cywilizacji Khmerów. To zgrabnie napisana popularnonaukowa opowieść o Kambodży i Khmerach. Opowieść, która ma naprawdę wiele atutów. Przede wszystkim autor nie skupia się wyłącznie na historii Angkor Thom – najsłynniejszej stolicy imperium khmerskiego. Wręcz przeciwnie – omawia początki imperium, zaczynając od przepięknych legend o Kaundinji i...

Przede wszystkim autor nie skupia się wyłącznie na historii Angkor Thom – najsłynniejszej stolicy imperium khmerskiego. Wręcz przeciwnie – omawia początki imperium, zaczynając od przepięknych legend o Kaundinji i Wierzbowym Liściu. Omawia początki państwowości w królestwie Funamu, by przejść przez wszystkie stadia do Angkoru.

Nagzymsie | 2018-12-22

Nie przypuszczałem, że to będzie takie ciekawe. Zwięzła historia imperium Khmerów i ich świetnej stolicy - powstałego w IX wieku Angkoru. Imperium władali dewaradżowie - królowie bogowie, wyznający hinduizm, a czasami buddyzm. Sam Angkor pierwotnie był poświęcony Śiwie. Stolica potężnego państwa z czasem stała się jak Babilon - pełna przepychu, zepsucia i słabości. Imperium musiało zmagać się z walkami domowymi, powstaniami niewolników i chłopów, a przede wszystkim z wrogimi siłami - Syjamczyków i Czamów. Ci ostatni zdobyli Angkor w 1177 roku - dzięki zaskakującemu atakowi floty płynącej Mekongiem. Lata 1350 - 1430 z kolei to nieustanne wojny z Syjamem, zakończone zdobyciem Angkoru i jego opuszczeniem. Miasto ponownie odkryto, przynajmniej dla zachodniego świata w 1861 roku. Fascynujące. Jednak 200 tysięcy słoni bojowych Khmerów - to raczej bajka. Książka wydana w 1972 roku. Po jej lekturze muszę stwierdzić dwie rzeczy - pierwsza, że musiało to być gigantyczne miasto. Druga - to,...

apl | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Czy dało by się lepiej tą pozycję napisać... pewnie tak,gdyby pozycja pisana była w dzisiejszych czasach, zaopatrzono by ją w mapki, kolorowe zdjęcia - a tak to map brak a zdjęcia są czarno-białe. I nic to nie przeszkadza tej książce - poznajemy historię Khmerów, style architektoniczne, najciekawsze świątynie - spójnie, ciekawie ;) do Angkor jadę za tydzień - zobaczymy czy po lekturze coś jeszcze mnie zaskoczy (pewnie tak... patrząc na datę wydania pozycji) ;)