Kobieta bez cienia

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Die Frau ohne Schatten
Oceansoul

Opowiadanie powstało na kanwie operowego libretta pod tym samym tytułem. Baśniowa, filozoficzna opowieść o miłości i tajemnicy istnienia. Pierwsze polskie wydanie.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Shahrivar | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niełatwa lektura, wręcz najeżona zdaniami wielokrotnie złożonymi często gubiącymi właściwy podmiot oraz bogatą symboliką rzeczywistych wydarzeń i onirycznych wizji.

Ujęła mnie jednak niepowtarzalnym i nieco orientalnym klimatem, żywcem zaczerpniętym z dawnych baśni i z obrazów symbolistów, a przede wszystkim pozytywnym zakończeniem. Cieszę się, że decyzja cesarzowej odwróciła bieg zdarzeń i przyczyniła się do rozkwitu miłości dwóch małżeńskich par.

Zastanawiam się, czy Hofmannsthal pisząc tę opowieść inspirował się Dalekim Wschodem?
Królestwo Wysp Południowo-Wschodnich, niebieski pałac cesarza oraz czarka złocistej wody nasuwają mi od razu skojarzenia z Chinami i Japonią.
Polowanie z sokołem z kolei przywołuje mi na myśl Fryderyka II Hohenstaufa i jego traktat o m.in. sokolnictwie.
Łowy z udziałem sokołów urządzano także na Wschodzie, np. w starożytnych Chinach, więc nie jest to wyznacznik "zachodniości" tej opowieści.

Ps. Obraz Gustava Klimta na okładce mi nie pasuje do...

kinga | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Oczarowana okładką (reprodukcja fragmentu "Spełnienia" Klimta), kupiłam tę książeczkę, a i widząc napis "Arcydzieła literatury światowej", ucieszyłam się tym bardziej, że zapoznam się z tajemniczym dla mnie panem Hofmannsthal'em.

Niestety, po skończonej lekturze natychmiast poczułam ulgę, że oto przebrnęłam przez te ... 75 stron...

Cudowna, baśniowa opowieść o dwóch małżeństwach - tym lepszym - cesarskim i gorszym - chłopskim. Obie pary nie są szczęśliwe w swoich związkach, a to za sprawą braku potomków. U cesarzowej (córki wróżki, która posiadała kiedyś magiczne moce) objawia się to brakiem cienia.I tak to się zaczyna, cesarski sokół przynosi talizman, na którym wyryto taką oto przepowiednie:

"Przekleństwo i zguba śmiertelnikowi, który rozwiąże ten węzeł, w kamień obróci się ręka, która to uczyni, o ile cieniem nie wykupi od ziemi swego losu, w kamień ciało, do którego należy ta ręka, w kamień oko, które będzie przy tym przyświecać ciału - jedynie umysł wewnątrz pozostanie...

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: sierpień 2010

Libretto do opery Straussa; pomimo baśniowego klimatu nie tak łatwo podzielić postacie na "dobre i złe", co uważam za jedną z głównych zalet tej opowieści.

Lily5 | 2017-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2017