Kobieta bez cienia

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Die Frau ohne Schatten
Oceansoul

Opowiadanie powstało na kanwie operowego libretta pod tym samym tytułem. Baśniowa, filozoficzna opowieść o miłości i tajemnicy istnienia. Pierwsze polskie wydanie.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

kinga | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Oczarowana okładką (reprodukcja fragmentu "Spełnienia" Klimta), kupiłam tę książeczkę, a i widząc napis "Arcydzieła literatury światowej", ucieszyłam się tym bardziej, że zapoznam się z tajemniczym dla mnie panem Hofmannsthal'em.

Niestety, po skończonej lekturze natychmiast poczułam ulgę, że oto przebrnęłam przez te ... 75 stron...

Cudowna, baśniowa opowieść o dwóch małżeństwach - tym lepszym - cesarskim i gorszym - chłopskim. Obie pary nie są szczęśliwe w swoich związkach, a to za sprawą braku potomków. U cesarzowej (córki wróżki, która posiadała kiedyś magiczne moce) objawia się to brakiem cienia.I tak to się zaczyna, cesarski sokół przynosi talizman, na którym wyryto taką oto przepowiednie:

"Przekleństwo i zguba śmiertelnikowi, który rozwiąże ten węzeł, w kamień obróci się ręka, która to uczyni, o ile cieniem nie wykupi od ziemi swego losu, w kamień ciało, do którego należy ta ręka, w kamień oko, które będzie przy tym przyświecać ciału - jedynie umysł wewnątrz pozostanie...

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: sierpień 2010

Libretto do opery Straussa; pomimo baśniowego klimatu nie tak łatwo podzielić postacie na "dobre i złe", co uważam za jedną z głównych zalet tej opowieści.

Ewa | 2015-09-11
Na półkach: Wiek XIX, Posiadam, Przeczytane