Żywoty kurtyzan. O łajdactwach męskich

Tłumaczenie: Edward Boyé
Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ragionamentii

Książka zawiera dwie tytułowe opowieści włożone w usta kurtyzan. Aretino przekazuje socjologiczną wiedzę o najstarszym zawodzie świata. Jest to obraz ówczesnej mu, XVI-wiecznej obyczajowości.

Voudini | 2014-10-20

Usilnie próbowałem doszukać się w tym dziele pozytywnych elementów, ale poległem. Być może jest to trafny obraz renesansowej obyczajowości (czy też, wnioskując wedle świadectwa autora, jej kompletnego braku), ale zestarzał się on bardzo brzydko. Dialogi Aretino nie tylko nie dorównują platońskim; jego dzieło blaknie również w zestawieniu ze znacznie wcześniejszym "Dekameronem", a to dlatego, że autor, powielając dosadność Boccaccio, nie potrafi jej złagodzić subtelnością swego znamienitego poprzednika. Brak tu głębszej myśli, ale chyba i talentu - historie są nie tylko schematyczne i powtarzalne, ale też porażająco nieskomplikowane. Próżno szukać tu rozbudowanej intrygi czy stopniowanego napięcia, puenta następuje z szybkością błyskawicy i wdzięcznością młota pneumatycznego, by za chwilę powielić się w kolejnej opowieści.
Irytujący jest również fakt, iż tylko trzy z sześciu składających się na "Ragionamenti" dialogów zostały przetłumaczone na język polski. Być może ogląd zbioru z...

fallka | 2012-12-02

zabawna, archaiczna i rubaszna, ale na dłuższą metę monotonna.

arianna25 | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Mimo, iż książka jest archaiczna dobrze się ją czyta (podobnie do Dekameronu) Kurtyzany pokazane jako inteligentne, przebiegłe kobiety, które czasem z wewnętrznych pobudek, a czasem z przekory knują intrygi i mszczą się na mężczyznach. (prawdopodobnie za próby oszukiwania kurtyzan w 2 częsci książki)

I na 6
II 5

Sylwia | 2012-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2012

"Och, mężczyźni, mężczyźni. Prawdziwą zasługą jest was uśmiercać, zważywszy na to, że wy nas ciągle zabijacie."

lupus_alucard | 2016-12-13
lolca | 2016-08-20