Opowiastki

Wydawnictwo: Fundacja Szwedzka
Historietter
83-918915-1-8
literatura szwedzka, opowiadania,

Jeszcze nikt nie powiedział tak wiele, mówiąc tak niewiele. Hjalmar Söderberg był pesymistą, pisał o życiu bez złudzeń, ale czasami potrafił się uśmiechnąć. I takie są jego "Opowiastki", częściowo smutne, częściowo wesołe, ale zawsze pełne prawdy o życiu. Książka dla każdego, dla tych, którzy nadal zastanawiają się nad problemami egzystencjalnymi...

źródło opisu: Fundacja Szwedzka, 2003

źródło okładki: http://www.szwedzka.pl/

koczowniczka | 2016-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Nie będę wklejać całej swojej recenzji, bo jest za długa, napiszę tylko, że uważam „Opowiastki” za cud literatury. Jestem nimi zauroczona. Są dopracowane, dojrzałe, pomimo że wyszły spod pióra pisarza niespełna trzydziestoletniego. Książeczka jest malutka, zaledwie sto stron, a zawiera mnóstwo treści. Jedne opowiastki są żartobliwe, drugie melancholijne. Niektóre realistyczne, inne groteskowe. Tłem najczęściej jest Sztokholm z końca dziewiętnastego wieku, ale też prowincja i Paryż.

Największe wrażenie wywarło na mnie mistrzowskie pod względem dramatycznym „Futro”. Zauroczyła mnie również „Filiżanka herbaty”. To o pisarzu, który wciąż odrywał się od pracy z błahych powodów. Przeraziła mnie „Kominiarzowa” – ponura, niemal upiorna opowieść o dwojgu zakochanych dzieciach i o nikczemnej macosze. Ze smutkiem czytałam „Zabijanie” (o zwierzętach, które autor przypadkowo uśmiercił), „Nauczyciela historii” i „Trefnisia”. W tych dwóch ostatnich pisarz pokazał, że okrucieństwo dzieci nie ma...

Leśny_ludek | 2015-11-11
Przeczytana: 02 listopada 2015

Kiedy zobaczyłam, że zaledwie garstka ludzi przeczytała "Opowiastki"- a dokładnie 15 osób- postanowiłam, że jednak coś o nich napiszę, choć nie za bardzo przypadły mi do gustu.
Tytuł tego zbioru powinien raczej brzmieć "Przypowiastki", albowiem książka Söderberga to zbiór krótkich opowieści, które bardzo przypominają właśnie przypowieści- niektóre są zaskakujące inne zabawne, część jest "moralizatorska".
Jak już napisałam niezbyt przypadła mi do gustu pierwsza książka Hjalmara Söderberga, którą przeczytałam. Nie zawsze wyłapałam sens opowieści, nie zawsze wydawały się sensowne czy warte przeczytania.
Nie potrafię napisać wiele więcej, ponieważ na podstawie takich krótkich tekstów zawsze trudno mi ocenić kunszt pisarski autora, sposób kreowania świata czy postaci. "Opowiastki" nie wyróżniały się nawet klimatem, ot coś lekkiego do przeczytania w trakcie lektury jakiejś "cegiełki".
Niezbyt dobrze wybrałam pierwsze "spotkanie" z Söderbergiem. Mimo to...

darkakadarka | 2017-02-05
Przeczytana: luty 2017

Soderberg niezaprzeczalnie jest magikiem w tworzeniu krótkich form literackich. Książka wydaje się być mała, delikatna, tytułowe opowiastki krótkie. A tyle w niej pesymizmu, szarości, głupoty ludzkiej. Stockholm w tle i bohaterzy zaszufladkowani w paru zdaniach, które obnażają całą ludzkość.

Sasza | 2017-05-18
Corvus Corax | 2016-12-28