Prosto z Juventusu

Wydawnictwo: Pomorze
Prosto z juventusu
piłka nożna, boniek, wspomnienia
ciarach

Książka jest zbiorem moich wspomnień z okresu trzech lat występów w najsłynniejszym włoskim klubie — Juventus Turyn. Nie ma ona charakteru dziennika, w którym byłyby zanotowane wspomnienia ze wszystkich ważniejszych spotkań piłkarskich; to raczej suma refleksji na temat włoskiego i europejskiego futbolu, jego organizacji i kulis. Tak się złożyło, że w ciągu tych trzech lat wraz z drużyną...

Tak się złożyło, że w ciągu tych trzech lat wraz z drużyną miałem zaszczyt wystąpić w finałach czterech europejskich pucharów i trzy z tych spotkań zakończyły się zwycięsko dla naszego klubu. Juventus jako pierwsza w historii drużyna osiągnął wszystkie europejskie zaszczyty.
Dzięki tym zwycięstwom i ja zrealizowałem swoje młodzieńcze marzenia i plany. Zawsze chciałem być znanym piłkarzem, jednocześnie robiłem wszystko, żeby ten cel osiągnąć. Miałem szczęście, że po zakończeniu kariery w Polsce trą* fiłem od razu właśnie do Włoch. Włosi przyjęli mnie bardzo serdecznie, nigdy nie odczułem wobec siebie wrogości czy antypatii.
Przez trzy lata swoje wrażenia z włoskiej przygody zamieszczałem w tygodniku „Razem" w stałej rubryce „Prosto z Juventusu". Część z nich znalazła się w tej książce; niektóre mecze i sportowe wydarzenia, dziś — z perspektywy czasu —- oceniam już jednak inaczej.
Mam nadzieję, że książka trafi także do rąk młodych sympatyków sportu. Jeśli pod wpływem tej lektury polska piłka nożna zyska nowych zawodników, sprawi mi to ogromną satysfakcję.
Zbigniew Boniek Turyn, lipiec 1985

Mateusz | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Zbigniew Boniek jest osobą szczególnie znaną w Polsce. Stało się tak zarówno za sprawą jego wybitnego talentu piłkarskiego, jak i gry w jednym z najbardziej utytułowanych klubów w historii - Juventusie Turyn.

Obecny prezes PZPN zaraz po opuszczeniu szeregów "Starej Damy" postanowił spisać swoje myśli w jednej książce, ujmującej wrażenia, fakty, ciekawostki o futbolu, ludziach i życiu na Półwyspie Apenińskim.

"Prosto z Juventusu", mimo wielu lat od premiery, zawiera bardzo dużo przydatnych i niezmiennie ciekawych informacji. Publikację można polecić szczególnie fanom zespołu bianconerich, jak i czytelnikom poszukującym ciekawostek o słonecznej Italii i tamtejszym futbolu lat '80.

Babinicz | 2015-05-23

Przenosimy się do lata 82' tuż po Mundialu w Hiszpanii. Juventus Trapattoniego z kolebką Włochów w składzie (Bettega,Tardelli,Causio,Cabrini,Gentile) sięga po dwóch stranieri: Platiniego i Bońka. Ciekawy opis 3 lat spędzonych w Juve, 3 lat, w których Juventus wygrał wszystko.

RobertoTolkien | 2011-11-10

Książka niezła, ale jak na lata osiemdziesiąte. Nie przetrwała jednak próby czasu i dzisiaj niewiele osób zainteresuje się nią. Mimo to polecam dla największych fanów Juve.

PLtotoryl | 2012-01-01
Przeczytana: 2011 rok

Majstersztyk to to nie jest, ledwo przebrnąłem ale jak ktoś jest fanem juve czy Bońka to może przejdzie...

Adrian | 2016-01-29
explorer-of-dreams | 2015-07-15