Buntownicy mórz południowych

83-10-075871
piraci, korsarze, morza południowe
literatura faktu
Honorka22

"Zamiast wstępu Tropikalna noc płaszczem milczenia spowijała narady spiskowców na pokładzie okrętu Jego Królewskiej Mości „Bounty". Gdy przybladł na nieboskłonie Krzyż Południa, Fletcher Christian skrzyknął kamratów. O świcie okręt był już w ich rękach. Dowódca William Bligh i ci z załogi, którzy dochowali mu wierności, zostali przez buntowników wrzuceni do szalupy i zostawieni na łasce losu...

"Zamiast wstępu

Tropikalna noc płaszczem milczenia spowijała narady spiskowców na pokładzie okrętu Jego Królewskiej Mości „Bounty". Gdy przybladł na nieboskłonie Krzyż Południa, Fletcher Christian skrzyknął kamratów. O świcie okręt był już w ich rękach. Dowódca William Bligh i ci z załogi, którzy dochowali mu wierności, zostali przez buntowników wrzuceni do szalupy i zostawieni na łasce losu na bezkresnym oceanie.

Gdy mała łupinka, kołysana falami, znikła im z oczu, zbuntowani marynarze ruszyli w dalszy rejs. Nie znali portu docelowego, nie wiedzieli, jak ułożą się ich losy. Ale marzyło im się ustronne miejsce, daleko, gdzieś po drugiej stronie tęczy, gdzie nie dosięgnie ich karzące ramię brytyjskiej sprawiedliwości. Jakaś wyspa na uboczu morskich szlaków, gdzie już na tym świecie założą sobie raj i żyć będą z dala od żelaznej dyscypliny i gniewu kapitana.

Podnieśli żagle, aby poprzez Tysiąc i Jedną Przygodę wpłynąć na karty Historii.

Oto są ich dzieje, opowiedziane przez autora, który w dwa wieki później wędrował ich tropem przez wyspy Oceanii".

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1980

apache_server | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Nie wiem, dlaczego tak słabe oceny tej książki. Jest bardzo ciekawa. Poza głównym wątkiem o buntownikach, dużo w niej materiału o historii, o polityce ówczesnych państw, o społeczeństwie, obyczajach w Europie i na owych południowych wysepkach, o dokumentacji na ten temat. Narracja Wolanowskiego bardzo płynna, wnikliwa, z humorem. Książka zasługuje na więcej.

srebrnanatalia | 2016-10-30
Na półkach: Ab ovo, Przeczytane