Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Strumph Wojtkiewicz
Źródło: ze zbiorów użytkownika takisobiejac
38
5,8/10
Urodzony: 21.06.1898Zmarły: 03.10.1986
Pisarz, dziennikarz, tłumacz. Studiował medycynę na Uniwersytecie Dońskim w Rostowie, na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej i Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1915 na łamach prasy szkolnej w Baku jako poeta. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939. W 1941 był szefem Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w 1942 powrócił do Londynu. W 1944 pracował w Ministerstwie Informacji rządu RP w Londynie. W 1945 wrócił do kraju. W latach 1946-48 redaktor naczelny dziennika "Wieczór Warszawy". W 1947 był kierownikiem do spraw prasowych "Filmu Polskiego". W następnych latach współpracował z wieloma pismami, m. in. z tygodnikiem "Stolica". Autor wielu książek o II wojnie światowej, zajmował się także przekładami literatury rosyjskiej i radzieckiej.
5,8/10średnia ocena książek autora
136 przeczytało książki autora
194 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Rozpoznanie czyli oficerski Pitaval
Stanisław Strumph Wojtkiewicz
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
1979
Tiergarten. Powieść z lat 1939-1945
Stanisław Strumph Wojtkiewicz
6,4 z 10 ocen
33 czytelników 0 opinii
1978
Wbrew rozkazowi: Wspomnienia oficera prasowego 1939-1945
Stanisław Strumph Wojtkiewicz
6,0 z 1 ocen
7 czytelników 1 opinia
1972
Noc nad Omylną : opowieść z roku 1945
Stanisław Strumph Wojtkiewicz
3,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
1967
Najnowsze opinie o książkach autora
Sekret Enigmy Stanisław Strumph Wojtkiewicz
6,7
Spora dawka ciekawej historii.
Enigma, czyli maszyna szyfrująca, była wielką niemiecką tajemnicą ... tak tylko Niemcom się wydawało. Rozszyfrowanie Enigmy przez trzech polskich kryptologów nastąpiło już w 1932 roku i jest to niesamowity dowód na to, że Polak potrafi :)
Zadanie jednak nie kończyło się na jednym rozszyfrowaniu, a losy młodych kryptologów były bardzo pogmatwane na wojennej ścieżce. Więcej nie będę zdradzać tylko zachęcam do przeczytania.
...i tylko gdzieś w sercu pozostaje żal, że tak często świat zapomina o bohaterstwie i wyczynach polskich bohaterów...
Sekret Enigmy Stanisław Strumph Wojtkiewicz
6,7
Maszyna szyfrująca enigma, to jedna z największych zagadek II wojny światowej. Ten niemiecki system łączności, nie do złamania, miał zapewnić Niemcom zwycięstwo. Nic więc dziwnego, że Brytyjczycy przypisują sobie wyłączność za złamanie enigmy. W książce, mimo że napisana została w poprzednim słusznie minionym systemie, mamy, bez zacięcia komunistycznego opisana historię złamania szyfru enigmy jak i losy poszczególnych jej bohaterów. Niemiecki system szyfrujący na kilka lat przed wojną rozpracowali polscy matematycy : Rejewski, Zygalski i Różycki, i ta tajemnica była pilnie strzeżona, nawet przed sojusznikami. Dopiero tuz przed napadem Niemiec na Polskę przekazano Francuzom i Anglikom, nie tylko dorobek intelektualny ale również sprawne maszyny enigma. Po wojnie jednak Anglicy zapomnieli komu zawdzięczają swoje sukcesy na polu deszyfracji i przemilczali odział Polaków w tym sukcesie. Według Anglików to Turing ze swoim pre komputerem złamał szyfr enigmy. W książce autor przeciwstawia się takiemu spojrzeniu na historię i opisuje wydarzenia z polskiego punktu widzenia. Książka warta przeczytania, bo pokazuje determinację polskich matematyków, mimo braków pieniędzy, jak i pomimo niezrozumienia przez polskie elity wojskowe