Czerwona gorączka

Cykl: Światy Pilipiuka (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-60505-63-2
Casthaluth

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka,...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

annaroza | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Na razie nie zawiodłam się na twórczości Pilipiuka. Kolejny świetny zbiór opowiadań. Niesamowite, niezwykłe, zabawne, czasem przerażające... Do tego przesycone humorem z nutką sarkazmu i czegoś jeszcze... Cynizmu? Drugi tom cyklu "Światy Pilipiuka" to przede wszystkim kolejne fajne opowiadanie o Pawle Skórzewskim i to co spodobało mi się najbardziej: kolejna historia z alternatywnej rzeczywistości, gdzie to Polska jest największą światową potęgą. A jeszcze z tego tomu dowiedziałam się jak wyginęły mamuty ;)

onika | 2014-09-12
Przeczytana: wrzesień 2014

Jestem po prostu ogromnie rozczarowana, że w „Czerwonej Gorączce” jest tylko jedno opowiadanie, w którym pojawia się Paweł Skórzewski. I cóż z tego, że to opowiadanie tytułowe? Szalenie podoba mi się ten bohater Pilipiuka, nawet w wersji 50+ ma w sobie coś zaskakująco pociągającego. To chyba póki co jedyna postać w dorobku pisarza, która nie ma żadnych irytujących mnie cech.

Coraz bardziej zaczyna mi się podobać twórczość Andrzeja Pilipiuka. Zdarza się, że drażni mnie zbyt nachalny sposób prezentacji poglądów i zapatrywań pisarza, który za bardzo kojarzy mi się z postawą „nasza prawda jest bardziej prawdziwa i lepsza niż wasza prawda”, ale owe prawdy objawione autor sprzedaje w zabawny sposób. Poza tym Pilipiuk jest mistrzem w żonglowaniu ciekawostkami historycznymi, a jego wersje zdarzeń znakomicie potrafią łechtać moją polską próżność, choć jednocześnie podtykają mi pod nos krzywe zwierciadło.

„Czerwona gorączka” to dobrze ułożony zbiór opowiadań, choć mam wrażenie, że „Grucha”...

Meowth | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Po mojemu, do Pilipiuka trzeba się przyzwyczaić. Do tych wszystkich wizji alternatywnego świata, w którym historia toczyła się zupełnie inaczej. Na pewno jest to gratka dla osób, które na historii znają się lepiej niż ja, bo dla mnie to jest takie trochę "gdybanie" na zasadzie sztuka dla sztuki, nie dam rady wychwycić wszystkich drobiazgów, które Pilipiuk poddaje metamorfozie. Ale że pisze z fantazją i fasonem, a do tego jeszcze zdarzają mu się też opowiadania grozy - przyzwyczajam się wytrwale. :)

ryszpak | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Większość trzyma bardzo wysoki poziom. No i oczywiście ta nutka cynizmu... A "Samolot von Ribbentropa" spodobał się nawet moim znajomym nie przepadającym za fantastyką.

cordiale | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 20 stycznia 2014

„Czerwona Gorączka” Andrzeja Pilipiuka ukazała się pierwotnie w 2007 roku jednak dopiero jej drugie wydanie z października 2013 spowodowało, że zdecydowałem się sięgnąć po to dzieło.
„Czerwona Gorączka” jest zbiorem jedenastu opowiadań autorstwa Wielkiego Grafomana (sam autor, wyprzedzając czytelników i krytyków przybrał taki przydomek). Znajdziemy tu opowiadania bardzo dobre ale i również średnie czy po prostu mało ciekawe.
Opowiadaniem, któremu należy poświęcić trochę więcej uwagi jest „Wujaszek Igor”. Moim skromnym zdaniem jest to najlepsze opowiadanie z całej antologii.
Opowiada ono o przedwojennym kolejarzu, który po latach katorżniczej pracy wraca do ojczyzny i próbuje odnaleźć się w komunistycznej rzeczywistości. Bez pieniędzy, za cały dobytek mając tylko lekką walizkę z tektury, udaje mu się uzyskać pracę w zapomnianej przez Boga stacji obsługi parowozów. Nie byłoby w tym nic dziwnego i nadzwyczajnego, jednak od pewnego czasu w okolicy stacji pojawia się...

Ivette | 2014-06-17

Patrząc przez pryzmat wcześniej przeczytanego "Rzeźnika drzew", ten zbiór opowiadań jest nieco mniej... porywający. Poszczególne opowiadania mniej lub bardziej przypadły mi do gustu, najbardziej jednak podoba mi się u Pilipiuka umiejętność kreowania alternatywnych rzeczywistości. I wizji przyszłości. Plusem niektórych opowiadań jest też to, że autor pozwala czytelnikowi na własną ocenę poczynań postaci i w pewnym sensie "zmusza" go do zastanowienia się nad ich dalszymi, możliwymi losami.

electric_cat | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

"Czerwona gorączka" autorstwa Andrzeja Pilipiuka jest jednym z tych zbiorów opowiadań, w którymi nie uświadczymy Jakuba Wędrowycza - bimbrownika, hieny i warchoła, którego rzesze czytelników [między innymi i ja] pokochały miłością wielką i - niestety najprawdopodobniej nieodwzajemnioną. W skład owej antologii wchodzi 11 opowiadań.

Zbiór otwiera tytułowe opowiadanie "Czerwona gorączka". Pojawia się w nim znany czytelnikom już z antologii "2586 kroków" doktor Paweł Skórzewski, wędrujący lekarz. Tym razem zostaje on wplątany w komunistyczną intrygę i otrzymuje zadanie odkrycia istoty tajemniczej choroby. Oczywiście nie robi tego dla zysku, a z chęci przeżycia i wydostania się na wolność. W krótkim czasie dochodzi do zaskakujących rozwiązań.
Poczytuję to opowiadanie jako jedno z lepszych w tej książce. Czytało mi się je wyjątkowo szybko i łatwo, z uśmiechem na twarzy. Po prostu lubię sposób, w jaki Pilipiuk kreśli historie alternatywne związane w jakikolwiek sposób z Rosjanami. Co...

Grażyna | 2010-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2010

Fani autora będą zadowoleni.

KsiążkowaMucha | 2014-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Czytam Pilipiuka, bo poszukuję czegoś, co będzie dla mnie tak dobre, jak jego "Carska Manierka". Powoli dochodzę do wniosku, że może to był po prostu zawrót głowy spowodowany pierwszym kontaktem z jego twórczością! "Czerwona Gorączka" nie jest oczywiście tak fantastyczna, ale jest całkiem fajna! Nie wszystkie opowiadania, ale zaskakująco wiele. Na pewno podobało mi się bardziej niż "2486 kroków", także raczej polecam.

anevita | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Jak to w opowiadaniach ,część jest świetna ,a część trochę mniej ;)
Ogólnie jako fanka Pilipiuka,nie mogę być niezadowolona z lektury.Wiedza historyczna autora i odrobinę sarkastyczny humor tworzą zawsze wspaniałą całość :)