Subkultury młodzieżowe

Wydawnictwo: Kos

Bunt nie przemija? Ten prawdziwy nie przemija! Nigdy. Gdyby tylko chcieli się wzajemnie poznać, być może nastolatkowie przestaliby uważać swoich rodziców za starych zgredów, a oni swoje pociechy za małolatów poz-bawionych jakichkolwiek ideałów. Wystarczyłoby, żeby matka zapytała swoją córkę, dlaczego zamiast modnych bucików na obcasie woli ciężkie glany, a syn zainteresował się, dlaczego na półce z płytami jego ojca, ubierającego na co dzień wyprasowane w kancik spodnie, stoją krążki `Deep Purple`, `Sex Pistols` albo `Nirvany`.
Młodzi z reguły nie wyobrażają sobie, że kiedyś ich rodzice mogli nosić długie włosy albo irokeza, ci zaś nie pojmują, jak można zasłuchiwać się
w hip-hopie lub muzyce hardcore`owej. Każdemu się wydaje, że bunt w jego wykonaniu jest jedyny i niepowtarzalny.
Ta książka ma stanowić pomost między pokoleniami, ułatwić wzajemne poznanie i zrozumienie. Służy temu zarówno opis poszczególnych subkultur, jak i ważnych dla nich symboli oraz haseł, a także kilka opowieści o tym, jak to się wszystko rozwijało.

źródło opisu: http://www.kos.com.pl/

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/

Adam | 2015-05-23

Dobrze wyjaśnione kto jest kim. Przedstawiona geneza, muzyka, zespoły, wszystko czego należałoby się spodziewać po takiej pozycji. Jeżeli ktoś szuka krótkiego zbiorczego opracowania to pozycja jak znalazł.

mroowkojad | 2011-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Świetna książka,pełna ważnych informacji. Wszystko dobrze wyjaśnione, do tego świetne wywiady z wiecznymi artystami i teksty poruszające muzykę,zespoły,przeszłość,dawne lata,tamten i dzisiejszy bunt i to,że nie warto sięgać po narkotyki.
Dużo porównań przeszłości i teraźniejszości,jeśli chodzi o muzyków,rynek i fanów,oraz oczywiście moda i bunt...
Okazuje się jak bardzo ważny jest ten problem.
Jedyny minus to to,że niektóre treści się kilka razy powtarzały.
Do tego, spis piosenek,które zmieniły nasz kraj jak i świat także można poczytać,jak i przesłuchać.
Polecam i sama zamierzam ją sobie kupić i schować w domowej bibliotece.

Michał Głowacz | 2017-09-25

Książka, która niezorientowanym daje jakieś powierzchowne rozeznanie w temacie subkultur młodzieżowych. Trąci amatorszczyzną - widać, że pisał ją dziennikarz, a nie naukowiec.

Ish | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Tematyka książki bardzo ciekawa. Niestety, przy tej objętości książki i jednocześnie przy tej obszerności poruszanego zagadnienia nie mogło się obyć bez uproszczeń i skrótów. Książka ta tylko sygnalizuje istnienie takich czy innych subkultur i opisuje je dość powierzchownie. Według mnie nieporozumieniem jest rozdział "slogany"- czy naprawdę wyrażenia takie, jak "jedna rasa-ludzka rasa", "myślcie za siebie" czy "niszcz rasizm" wymagają komentarza? <br />
Może jestem detalistką, ale nie podobały mi się też "spolszczone" nazwy zespołów itp - np. "Behemot" zamiast "Behemoth" itd. Na dodatek niektóre sformułowania brzmią wręcz banalnie, np.: >>(...)wykorzystywania przez niektóre grupy motywów związanych z piekłem i szatanem (nazywanym "władcą piekieł")<br />
Z tej książki można nawet dowiedzieć się takiej "ciekawostki", jak to, że "Samotność w sieci" jest uzależnieniem od komputera. Wyborne!<br />
Ale, żeby nie było już tak gorzko.. Na plus trzeba zaliczyć fakt, że autor nie skupia się...

zardzewiała | 2015-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Łanie i przejrzyście uporządkowane informacje, prosty język, ciekawe fragmenty wywiadów.
Książka mi pomogła chyba w najtrudniejszym zadaniu, mianowicie - w zaczęciu pisania eseju o modzie subkultur.

Asthenia | 2017-01-08
Karol | 2016-08-21