Korytarz

Wydawnictwo: W.A.B.

Główną postacią to groteskowo-melancholijnych, to zupełnie poważnych opowiadań Marka ławrynowicza jest śmierć, która wychodzi poza przypisane jej szpitale, kostnice i cmentarze, by wkroczyć do galerii sztuki (Retrospektywa), pomiędzy entuzjastycznych budowniczych wsi potiomkinowskich (Książę Krokodyl), czy wreszc na scenę w prowincjonalnym domu kultury (Trasa). Jednak to książka nie tylko o nieuchronnym odchodzeniu ludzi: także o umieraniu złudzeń, agonii systemów, zanikaniu przeszłości, marnym końcu sławy, wreszcie ? utracie ostatniej nadziei. W tym starannie skomponowanym tomie Marek ławrynowicz z lekkością, liryzmem, a niekiedy czarnym humorem, przywodzącym czasem na myśl opowiadania Bohumila Hrabala, dotyka momentów, w których ziemskie pragnienia i ludzkie zasady muszą ustąpić przed tym, co ostateczne ? choć często długo nie są skłonne do odwrotu.

Angelika Sk | 2012-11-26

W ciągu dwóch lat kilka razy zaglądałam.
Często zabawna, czasami wzruszająca. Nie wciągnęła mnie jednak na tyle, alby całą przeczytać za jednym podejściem.

Potisz | 2016-10-09
nataliama | 2016-06-21