Ameryka

Okładka książki Ameryka
Franz Kafka Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Amerika
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1989-01-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8307019133
Tłumacz:
Juliusz Kydryński
Tagi:
Kafka powieść XX w. absurd
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Ocena 7,2
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Ocena 9,0
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
66 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
457
177

Na półkach: , , , ,

„Ameryka” jest chronologicznym początkiem trylogii samotności, na którą składa się „Proces” i „Zamek”. Powieść nie została przez autora dokończona ani zatytułowana.

Bohaterem jest młody chłopiec, Karl Rossmann, który za romans ze służącą zostaje wysłany przez rodziców za karę do Ameryki. Spotyka tam dobrze sytuowanego wuja, który decyduje się nim zaopiekować, zająć się jego wykształceniem i wprowadzić w odpowiednie towarzystwo. Jednak jako emigrantowi z czeskiej Pragi ciężko mu się tam odnaleźć.

Tak samo szybko jak zyskał, Karl stracił opiekę wuja i został wysłany na kolejną tułaczkę. Po drodze poznał dwóch kompanów podroży – Robinsona i Delamarche'a. To typki spod ciemnej gwiazdy, którzy na każdym kroku wykorzystywali Karla – korzystali z jego skromnych zaskórniaków, zjedli jego posiłek kiedy spał i mało go nie zgładzili, gdy zwrócił im na to uwagę. Uratowała go Starsza Kucharka z hotelu Occidental, w którym jadł posiłek, a która widząc, że dobry chłopak obraca się w takim towarzystwie załatwiła mu pracę windziarza. Po jakimś czasie stracił pracę przez „kumpli” z podroży. Potem znowu został przez nich uratowany, gdy uciekał przed policją. I utknął u nich, bo dług wdzięczności i brak jakichkolwiek perspektyw nie pozwolił mu iść własną drogą.

Iście emocjonalna kolejka górska – jak ktoś wyciąga do Karla rękę to po chwili dzieje się coś co sprawia, że wszystko obraca się na jego niekorzyść. Autor porusza wiele egzystencjalnych kwestii, zmuszając do refleksji nad własnym życiem. Pokazuje jak dobry człowiek mając przed sobą przeciwności losu, przeciwko któremu wszystko się sprzysięgło, może skończyć w sposób jakiego nigdy sam by nie wybrał. Pozornie może sam decydować o sobie, ale tak naprawdę nie panuje nad swoim życiem, nie ma wpływu na to co go spotyka, a gdzie się nie obróci i tak zawsze trafia na ścianę. Kafka sprawia, że solidaryzujemy się z Karlem, kibicujemy mu i chcemy żeby mu się udało. Niesprawiedliwość jaka go spotyka budzi sprzeciw.

Książka jest uznawana za najbardziej optymistyczną z tych, które napisał. W przypadku Kafki pojęcie „optymistyczne” ma zupełnie inny wymiar. Nagromadzenie absurdalnych sytuacji, w jakich zostaje postawiony bohater, jest wręcz absurdalne, zwłaszcza w zestawieniu z niewinnością i naiwnością Karla.

„Ameryka” jest chronologicznym początkiem trylogii samotności, na którą składa się „Proces” i „Zamek”. Powieść nie została przez autora dokończona ani zatytułowana.

Bohaterem jest młody chłopiec, Karl Rossmann, który za romans ze służącą zostaje wysłany przez rodziców za karę do Ameryki. Spotyka tam dobrze sytuowanego wuja, który decyduje się nim zaopiekować, zająć się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    226
  • Chcę przeczytać
    81
  • Posiadam
    59
  • Ulubione
    10
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    5
  • 2018
    3
  • 2019
    3
  • Klasyka
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Więcej
Franz Kafka Ameryka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także