Dzień, w którym umilkły głosy. Moja walka ze schizofrenią

Tłumaczenie: Danuta Korziuk
Wydawnictwo: Replika
The Day the Voices Stopped. A memoir of madness and hope
Ryjek

Dręczony strachem, wyszydzany, namawiany do samobójstwa. Sam pośród szeptów. Czternastoletni Ken Steele słuchał radia w swoim domu w Connecticut, kiedy po raz pierwszy pojawiły się głosy, rozkazujące mu, by się zabił. Jak noblista, matematyk John Nash, którego historię życia uwieczniono w "Pięknym umyśle", Steele miał przez następne trzydzieści dwa lata żyć z niszczycielskimi objawami schizofrenii: torturowany przez wewnętrzne głosy, niszczony przez paranoidalne złudzenia, ledwo przetrwał na marginesie społeczeństwa.
W tej inspirującej historii Steele opowiada o swoim zwycięstwie nad chorobą i o tym, jak działalność i bycie rzecznikiem chorych psychicznie pomogły mu odzyskać zdrowie oraz przekazać nadzieję innym podobnym do niego.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2001

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Na tę książkę natknęłam się jakiś czas temu na tym portalu, przeczytałam opis oraz kilka opinii i już wiedziałam, że powinnam ją przeczytać. W końcu udało mi się ją upolować w bibliotece. Już po przeczytaniu pierwszych stron wiedziałam, że to był dobry wybór. Książka pochłonęła mnie tak bardzo, że zarwałam przez nią dwie noce nie mogąc się od niej oderwać.

„Dzień, w którym umilkły głosy” K.Steele’a i C. Berman to niezwykłe studium psychologiczne schizofrenika paranoidalnego. Autor w bardzo przystępny i zrozumiały sposób ukazuje codzienne zmagania osoby chorej umysłowo.

Ken Steele, jako 14 letni chłopiec po raz pierwszy usłyszał w swojej głowie głosy, które uporczywie nakłaniały go do czynów samobójczych. Działo się to w latach 60-tych, kiedy to schizofrenia dla wielu zwykłych ludzi była jeszcze czymś nieznanym, czymś wstydliwym, przed czym należy uciekać. Wtedy schizofrenia była jeszcze wielką niewiadomą, czymś, czego należy się bać, a ludzi, którzy chorują umysłowo najlepiej...

dzidziola | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Powinno się tą książkę dawać ludziom jako lekturę obowiązkową. Od wielu już lat mam kontakt z ludźmi chorymi umysłowo, przestudiowałam cała masę książek i innych meteriałów, medycznych i niemedycznych z zakresu psychiatrii i psychologii. Mimo to muszę stwierdzić, że nic nie trafia do ludzkiej świadomości tak mocno jak doświadczenia i historia z życia wzięta. Mam wrażenie, że u nas w Polsce nadal żyjemy w epoce gdzie choroba psychiczna nie jest traktowana na równi z innymi chorobami. Jest ignorowana i traktowana jako coś w rodzaju zwykłego nastroju, który można zmienić myśląc w określony sposób. Ta książka otwiera oczy, dlatego jest taka ważna.

Joanna | 2010-12-12

Bardzo ciekawie i przejmująco napisane świadectwo osoby ze schizofrenią, jej cierpienie, walka z chorobą i proces zdrowienia.

Alicja | 2012-08-19
Przeczytana: 2011 rok

Dzięki tej książce zrozumiałam z czym muszą się zmierzyć osoby ze schizofrenią. Takie zwierzenia na faktach bardzo dają do myślenia. Najbardziej mną wstrząsnęły metody leczenia które wtedy stosowano i ignorowanie takich ludzi. Pochłonęłam ją w kilka dni

kawa_arabska | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

Książkę przeczytałam w 3 godziny, bardzo mnie wciągnęła. To opis choroby, której nikt tak do końca nie rozumie i tego co robi ona z człowiekiem. To opis braku zrozumienia wśród "normalnych" osób. A także problemów z powrotem do zwykłego życia ludzi z chorobami psychicznymi.

Przejmująca książka.

comique | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Przejmująca opowieść o walce z ciężką chorobą - schizofrenią. Szybko ją przeczytałam, bo nie mogłam się oderwać od historii jaką opowiada nam Ken.

kaka84k | 2013-10-23

Polecam książkę ciekawa ukazująca problem schizofrenii i zmaganie się z nim.Mało jest dobrych książek na ten temat.Chyba że ktoś jakąś poleca jeszcze

Cinnamon | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Książkę pochłonęłam w jeden dzień i jedną noc, śledząc wędrówkę autora po szpitalach i ulicach. Poznajemy w niej myśli i emocje schizofrenika, częstą nieudolność systemu zdrowia i brak zrozumienia ze strony własnej rodziny. Myślę, że książki takie jak ta poszerzają naszą wiedzę, a co za tym idzie - zrozumienie.

Radosław Kolago | 2012-02-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

(recenzja mojego autorstwa z portalu dlalejdis.pl)

„Dzień, w którym umilkły głosy – moja walka ze schizofrenią” to literacka próba obalenia tabu, odważne dzieło wołające o zrozumienie i zapewnienie godności osobistej ludziom dotkniętym tym schorzeniem.

Ken Steele opowiada swoją historię – pełną tragicznych zdarzeń, desperacji, jak również okresów złudnego spokoju. Życie Kena zmieniło się diametralnie, gdy w wieku czternastu lat po raz pierwszy usłyszał głosy – od tamtej pory były z nim ciągle, nie odstępując na krok, przez 32 lata.

Diagnoza postawiona przez rodzinnego lekarza, przeraziła rodziców chłopca – schizofrenia była wtedy tematem niepokojącym, wstydliwym, szczególnie w małym mieście, w którym mieszkała rodzina Kena. Przez krótki czas tylko pozwolili choremu synowi zostać pod swoim dachem – gdy w wieku osiemnastu lat wyruszył do Nowego Jorku, by rozpocząć samodzielne życie, odetchnęli z ulgą. I w tym momencie rozpoczyna się tragiczna odyseja Kena, niekończąca się...

punkrocker | 2012-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Książka jest wspaniała, cieszę się że ją znalazłam.
Tylko trochę na mnie źle wpłyneła..