Zmuszona do milczenia: byłam żoną wojownika dżihadu

Tłumaczenie: Martyna Chomiuk
Wydawnictwo: Alpress
Mundtot
978-80-7362-489-7
islam, biografia, małżeństwo
angel

Miłość od pierwszego wejrzenia. Małżeństwo Niemki, Doris Gluck, z przystojnym Egipcjaninem Omarem. Kilka szczęśliwych lat spędzonych w Niemczech. A później... Gdy wybucha wojna domowa w Bośni, małżonkowie przenieśli się do małej wioski, leżącej na terenie walk. Doris wierzyła, że będzie pomagać ludziom. Nie wiedziała, że jej mąż się zmienił. Narzucił żonie szarijat - restrykcyjne muzułmańskie prawo. Doris musiała się szczelnie zasłaniać. Całymi dniami siedziała zamknięta w domu. Była posłuszna Omarowi. Kochała go i nie potrafiła odejść nawet w chwili, kiedy Omar ją bił, odebrał prawo do wyrażania własnego zdania a potem poślubił drugą żonę.

Szczypta_Chilli | 2012-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 lutego 2012

Książka dla wszystkich tych, którzy lubią, interesują się kulturą Wschodu. Autorka opisuje swoją prawdziwą historie, jak to zakochała się w mężczyźnie pochodzącym z Egiptu, wszystko ładnie pięknie do momentu, kiedy decydują się na wyjazd z Niemiec. Najlepszy mąż na świecie zmienia się całkowicie, podporządkowuje sobie żonę. Ta od tego momentu przechodzi piekło. Jednak nie potrafi od niego odejść, za bardzo go kocha... Warto przeczytać i poznać losy Doris Gluck. Niesamowicie mądra, wytrwała i silna kobieta. Pokazuje jak wiele można poświęcić i znieść w imię miłości.
Książka bogata w opisy/szczegóły dotyczące religii jaką jest islam, życia kobiet w kulturze wschodniej i dżihad.
Czyta się bardzo szybko.
Polecam tym, którzy lubią literaturę z cyklu: prawdziwe historie, kultura arabska.

Carioca | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Bardzo pouczająca książka. Pokazuje jak bardzo potrafi zmienić się życie i jak zmieniają się ludzie ulegając różnym wpływom. Tragedia kobiety, która straciła ponad 10 lat ze swojego życia przez męża, który "pomagał ludziom i działał w organizacji humanitarnej". To jedna z tych książek, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że islam nie jest religią pokoju a jedynie przykrywką do przemocy i wojen.

lea88 | 2013-09-19

Ciekawa książka przystępnie napisana, nie dłuży się ani nie nudzi. O ile faktycznie autorka nie przekoloryzowała historii to jest ona wstrząsająca. Mało się pisze o takim obliczu wojny w Bośni. Swoją drogą ciężko aż uwierzyć jak wyzwolona kobieta z Zachodu może tak się wplątać w związek z Arabem i być mu dozgonnie posłuszna, nawet jak dopuszcza się takich rzeczy.. Osobiście nie rozumiem takiego podejścia do miłości, no ale nie mi oceniać taką podstawę autorki.

Martka88 | 2012-07-20

Prawdziwa historia Doris Glück o walce i przetrwaniu. Autorka z wrażliwością opowiada przejmującą historię swojego życia u boku męża Egipcjanina, dla którego była w stanie zrezygnować ze wszystkiego. Urywa kontakty z przyjaciółmi, rodziną, wyjeżdża poza granicę swojego ojczystego kraju, a później godzi się na przyjęcie nowej religii.

Zmuszona do milczenia to opowieść na pewno o wielkim poświeceniu i miłości. O tym, jak miłości bywa ślepa i ile możemy poświęcić w jej imię.

Weronika | 2015-05-04
Przeczytana: 03 maja 2015

Jest to książka o ślepej miłości, o trudzie wyswobodzenia się z jej sideł i o próbie rozpoczęcia nowego życia. Jednocześnie czytamy o islamie, świętej wojnie, terroryzmie. Sam tytuł sugerował mi, że autorka została zmuszona do zmiany swojego dotychczasowego europejskiego życia. Czy tak faktycznie było? Przez kogo była zmuszona?

angel | 2010-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: czerwiec 2010

Wstrząsająco prawdziwa. O tym ile można znieść w imię miłości do mężczyzny i jak niszczycielska to może być siła.

musiatasia | 2011-03-23
Przeczytana: 27 marca 2011

Książka przeczytana jednym tchem. O tym jak miłość bywa ślepa i ile możemy poświęcić w jej imię. Rewelacja

kitek8844 | 2014-02-05

wciagajaca historia ciezko przestac czytac jak sie zacznie :)

bezuska | 2012-06-01
Przeczytana: maj 2012

Bardzo wciągająca, książka na dwa wieczory, polecam!

pasjonatka | 2016-11-09