Zen: praktyczne wprowadzenie do medytacji

Tłumaczenie: Zenon Mazurczak
Wydawnictwo: Czarna Owca
medytacja, buddyzm, zen

Książka „pierwszego kontaktu” o ZEN. Zapis „wykładów” podczas siedmiodniowego sesin (odosobnienia, kursu) zen, który odbył się w Japonii pod kierunkiem Hugo M. Enomiya-Lassalle'a. Autor wprowadza czytelnika w tajniki medytacji zen: poczynając od porządku dnia, milczenia, oddychania, prawidłowej postawy ciała, poprzez znaczenie postawy wewnętrznej, formy medytacji, trudności związane z...

Autor wprowadza czytelnika w tajniki medytacji zen: poczynając od porządku dnia, milczenia, oddychania, prawidłowej postawy ciała, poprzez znaczenie postawy wewnętrznej, formy medytacji, trudności związane z „nie-myśleniem”, znaczenie pracy z mistrzem, aż po oświecenie, które jest celem medytacji zen. Prezentując kolejne stopnie wiodące lub towarzyszące medytacji w drodze do oświecenia autor zestawia medytację zen z mistyką chrześcijańską.

W tekst wplecione są liczne cytaty z tradycji mistycznej Wschodu i Zachodu, a całość opatrzona zdjęciami w estetyce zen. Książka posiada aneks obejmujący m.in.: proste ćwiczenia rozluźniające i rozciągające; postawę ciała podczas medytacji zen, oddychanie, rozkład dnia podczas sesin, wreszcie cenny słowniczek podstawowych pojęć zen.

polaris | 2016-06-18
Na półkach: 2016, Przeczytane