Medytacja zen dla chrześcijan

978-83-7505-076-0
religia wschodu, kultura, japonia
filozofia i etyka
Swal

Hugo Makibi Enomiya-Lasalle, zafascynowany kulturą Japonii, stał się jednym z pionierów porozumienia pomiędzy religiami Wschodu a chrześcijaństwem. W Medytacji zen dla chrześcijan wskazuje na głębokie podobieństwa między buddyjskimi technikami medytacyjnymi a mistyką chrześcijańską. Dowodzi tego zwłaszcza na przykładzie św. Jana od Krzyża, Jana van Ruysbroeka i Johannesa Taulera. Szczegółowo analizuje także powstałe w średniowiecznej Anglii anonimowe dzieło mistyczne zatytułowane Obłok niewiedzy. Wykazuje przy tym równoległość dróg dochodzenia do "oglądu istoty" w zen oraz do chrześcijańskiej unio mistica. Choć oczywiście nie uchodzą jego uwagi istotne różnice między buddyzmem a chrześcijaństwem - wynikające zwłaszcza z faktu, że w przeciwieństwie do buddyzmu chrześcijaństwo przyjmuje istnienie Boga osobowego - Lassalle stoi na stanowisku, że ćwiczenia zen mogą istotnie wzbogacić duchowość chrześcijańską, nie naruszając w niczym jej integralności. Medytacja wzorowana na zen sprzyja ponadto rozszerzeniu horyzontów duchowych i moralnych człowieka Zachodu, otwierając go na nowe obszary doświadczeń.

źródło opisu: http://www.empik.com/medytacja-zen-dla-chrzescijan...(?)

Ramon | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Maksymalna nota za wyważone, obiektywne podejście do trudnej sprawy. Autor był jezuitą, a jednocześnie mnichem zen i myślę, że porównał obie metody, buddyjską oraz chrześcijańską, w mistrzowski sposób.

Chociaż praca ma charakter opisowy, to jednak widać, że stworzona została przez praktyka oraz w oparciu o dzieła praktyków (również mistyków chrześcijańskich).

Mamy tu kawał autentycznej duchowości. Tym bardziej cenny, że jesteśmy zalewani pseudoduchową literaturą, pełną ignorancji, uprzedzeń, sekciarskiego spojrzenia, jak nt. znalezione w sieci teksty nt zen i chrześcijaństwa:
Z całym szacunkiem dla autorów takich artykułów, ale ich lektura w porównaniu z lekturą książki Hugo Makibi Enomiya-Lasalle jest jak picie ścieków w porównaniu do picia źródlanej wody. Polecam każdemu to sprawdzić :)

| 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, Religia