historia
piotrex

Historia złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". "Patriotyczne podejście do “sporu o Enigmę” silnie rzutuje na sposób opisu wydarzeń w powieści. Nie jest to jednak wcale jej wadą – subiektywny, emocjonalny styl Wojtkiewicza czyni lekturę jeszcze ciekawszą. “Sekret Enigmy” to nie historyczny dokument, ale beletrystyka, przystępna i przyjemna w lekturze. Autor nadaje postaciom...

Historia złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma".

"Patriotyczne podejście do “sporu o Enigmę” silnie rzutuje na sposób opisu wydarzeń w powieści. Nie jest to jednak wcale jej wadą – subiektywny, emocjonalny styl Wojtkiewicza czyni lekturę jeszcze ciekawszą. “Sekret Enigmy” to nie historyczny dokument, ale beletrystyka, przystępna i przyjemna w lekturze. Autor nadaje postaciom ludzkie rysy i charakter, a nagim faktom barwne tło. Czerpie on z opowieści samego Mariana Rejewskiego, nie stroni od anegdot i osobistych refleksji – przez co wydaje się autentyczny."

źródło opisu: Iskry, 1978

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2016-06-10
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Spora dawka ciekawej historii.
Enigma, czyli maszyna szyfrująca, była wielką niemiecką tajemnicą ... tak tylko Niemcom się wydawało. Rozszyfrowanie Enigmy przez trzech polskich kryptologów nastąpiło już w 1932 roku i jest to niesamowity dowód na to, że Polak potrafi :)
Zadanie jednak nie kończyło się na jednym rozszyfrowaniu, a losy młodych kryptologów były bardzo pogmatwane na wojennej ścieżce. Więcej nie będę zdradzać tylko zachęcam do przeczytania.
...i tylko gdzieś w sercu pozostaje żal, że tak często świat zapomina o bohaterstwie i wyczynach polskich bohaterów...

Paweł | 2011-10-06
Przeczytana: 06 marca 2009

Książka pełna wiadomości historycznych, dat, akcji z okresu II-ej wojny światowej, przeplatana komentarzami i narracją autora. Moim zdaniem bardzo ciekawa. Oddaje w pełni wątek wydarzeń z tego okresu. Autor w sposób ciekawy, dodając własne stwierdzenia przedstawia historie polskich kryptologów, którzy jako pierwsi złamali szyfr Enigmy, najbardziej strzeżoną tajemnice Trzeciej Rzeszy, jej władz, Hitlera. Polecam jej lekturę, gdyż pobudza wyobraźnię, ucząc historii tego tragicznego okresu.

Patrycja | 2016-08-16
Przeczytana: 2015 rok