Ankieta cichociemnego

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-0769-9
historia
Kosa

Z okładki: Cichociemny (z trzeciej ekipy, zrzuconej do Kraju 27/28 XII 1941), lekarz, ppłk Alfred Paczkowski był dowódcą III odcinka "Wachlarza", szefem Kedywu Okręgu AK Białystok, dowódca 82. pp AK, powstańcem na Mokotowie, łącznikiem przez Wisłę do nawiązywania kontaktów z Armią Radziecką. Wojenny życiorys ppłk. Paczkowskiego ("Wani", "Dawida") wypełniłby kilka wojennych biografii. Jakby więc świadom swej żołnierskiej ruchliwości Autor zasłonił się nieudawaną skromnością, umyślnym antybohaterstwem, tu i ówdzie przemycił drobiny humoru, dyskretną autoironię, pomniejszył napięcia, w zamian wydobywając piękno bohaterstwa.

Renata | 2015-08-13
Przeczytana: 2013 rok

Książka mało znana, a szkoda. Ja dowiedziałam się o niej czytając wywiad z Antonim Pawlickim, kreującym jedną z postaci filmu Czas honoru. Aktor przyznał, że w przygotowaniach do roli pomogła mu ta lektura.
Alfred Paczkowski to jeden z Cichociemnych. Zna ich historię od środka, dzięki czemu książka jest tak rzetelna i wiarygodna. O bohaterskich czynach opowiada bez patosu, skromnie, tak jakby dokonania Cichociemnych były zwykłą rzeczą. Może dla tych Niezwykłych Ludzi, tak było. A potomni - czapki z głów!

LeniwyCzłowiek | 2015-08-23

Bardzo fajnie się czytało.

pawelpe | 2015-10-01
Przeczytana: 2014 rok