Niezwykłe przygody Hodży Nasreddina

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Nasreddin, zagadki, humor, fortele
Paweł

Hodża Nasreddin (także: Chodża Nasreddin, Mułła Nasruddin, Effendi Nasrendin, Nasrudin) - postać legendarnego mędrca i filozofa z Anatolii, bohatera niezliczonych legend, opowiadań i facecji. Nie jest pewne, czy Hodża Nasreddin był postacią autentyczną, jednak opowieści o nim znane były na całym Bliskim Wschodzie i Bałkanach już od XIII wieku.

chrispu | 2014-03-15

Fajna książka dla osób lubujących się w zagadkach umysłowych, logicznych. W każdej z opisanych tu przygód czai się zagadka, której rozwiązanie co niecierpliwsi mogą sobie przeczytać na końcu książki. Książka, która przybliża nam na swój sposób kulturę orientu, jej najlepsze cechy oraz historyczne czasy "Emirów i innych Timurów". Książka potrafi wciągnąć, ma specyficzny klimat "bajek z tysiąca i jednej nocy". I niestety, im bardziej się człowiek w nią wciągnie tym łatwiej się ona rozlatuje (dosłownie kartki z niej wypadają). To wydanie jest chyba najsłabszym - jakaś kryzysowa produkcja. Co jest tu jeszcze na plus (oprócz samej treści) - na końcu znajduje się słowniczek trudniejszych i specyficznych pojęć ze świata arabskiego.

Yrr | 2016-06-09

Czytałem tę książkę jako dziecko i zachęciłem moje dzieci do jej przeczytania.
Moim zdaniem bardzo brakuje na rynku takich pozycji, które zachęcają młodych ludzi do wysiłku umysłowego.

Książka jest genialna w swojej prostocie, składa się z różnych opowiadań, zazwyczaj zabawnych, a każde z tych opowiadań jest zagadną, którą należy samodzielnie rozwiązać. Zagadki nie są bardzo skomplikowane, ale ich rozwiązanie wymaga logicznego myślenia. Przy czym są to tak dobrane zagadki, że poznane rozwiązania przydają się później wielokrotnie w życiu.

Do tego bardzo fajny język, którym całość została zapisana, sprawia że jest to pozycja, która urzekła mnie na całe życie.

książek: 1916
Olga | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 stycznia 2014

2013.10.24 - 2014.01.17
Pożyczyła mi ją koleżanka, kiedy dowiedziała się, że lubię różne zagadki i łamigłówki.
Opowiadania bardzo ciekawe, choć niektóre zagadki zdecydowanie zbyt proste. Myślę, że świetnie nadawałaby się dla dzieci (ale takich, które znają już równania z jedną niewiadomą ;)).
Żałuję, że nie wpadła w moje ręce wcześniej.

Co można by było poprawić:
- książka napakowana jest rzadko używanymi słowami, na końcu na szczęście jest słowniczek, ale chyba wygodniej byłoby, gdyby na bieżąco wyjaśnienia pojawiały się w przypisach;
- wydanie pozostawia wiele do życzenia - rozkleja się i sypie.

Inez | 2011-07-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa. Wciąż zdarza mi się do niej wracać.

Oriolus | 2014-12-22
Krzysiek | 2014-11-13
Anakonda | 2014-07-10
Przeczytana: 1986 rok
Piramidox | 2014-01-19
Nexus6 | 2014-01-10
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu...