Dlaczego woda jest mokra czyli odpowiedzi na głupie pytania

Wydawnictwo: ALFA
83-7001-126-8
Nagore

Spis treści * DLACZEGO BOLI? Czy ból to urojenie? Czy ból jest pożyteczny? Dlaczego jedno ukłucie dwa razy boli? Czy może boleć coś, czego nie ma? Czy pszczoły mogą cierpieć? Co czują rośliny? * CO PISZCZY W TRAWIE? Do czego służą duże uszy? Czy słychać lot motyla? Dlaczego świerszcz gra za kominem? Gdzie ma uszy pasikonik? Kto słucha brzuchem? Jak podkradać miód z ula? ...

Spis treści

* DLACZEGO BOLI?
* CO PISZCZY W TRAWIE?
* JAK SZYBKO PŁYNIE CZAS?
Ile trwa mgnienie oka? Dlaczego doba ma 24 godziny? Dlaczego godzina ma 60 minut, a minuta 60 sekund? Dlaczego Ziemia się „spóźnia"? Czy można odwrócić bieg czasu?
* DLACZEGO WODA JEST MOKRA?
Do czego służy mydło? Dlaczego lód nie tonie? Czy można oparzyć się lodem? Co to jest ciężka woda? Jak długo można żyć bez wody? Skąd brać wodę na pustyni.' Co ma wielbłąd u garbie?
* DLACZEGO KLEJ KLEI?
* Jak klei przyroda? Dlaczego nie wystarczy docisnąć? Dlaczego rakiety się klei? l/c kleju jest ' samochodzie? Czym klei się zęby?
* DLACZEGO GUMA SIĘ ROZCIĄGA?
(idzie rośnie kauczuk? Dlaczego guma po angielsku to "wycieracz"? Co ma wulkan do wulkanizacji? Kto wynalazł oponę? Jak wykradziono nasiona kauczukowca?
* JAK POWSTAJE ŚWIATŁO?
Dlaczego świeca kopci? Co świeci w żarówce? Czym „pompuje się" laser? Do czego służy dioda elektroluminescencyjna? Czym świecą owady
* DLACZEGO CHCE SIĘ SPAĆ?
Jak długo może człowiek nie spać? Jak sypiał Dickens? Dlaczego śnimy? Czy można uczyć się przez sen? Dlaczego niemowlęta zaciskają we śnie piąstki? Do czego służy ziewanie?
* GDZIE RAKI ZIMUJĄ?
* Gdzie zimują żaby? Co robią w zimie ślimaki? Czy człowiek może zapadać w sen zimowy? Czy człowieka można przechowywać w lodówce?
* DLACZEGO PTAKI ŚPIEWAJĄ?
Czym ptak śpiewa? Co oznacza gwizd kosa? Czy ptaki uczą się śpiewu? Czy papugi się nudzą? Co potrafi ptasi poliglota?

jasisz | 2014-02-13

Pierwsza książka popularnonaukowa, którą czytałem z wypiekami na twarzy. Pytania są może i z pozoru głupie, bo "gdzie raki zimują?", albo "dlaczego klej klei?", to raczej pytania z gatunku takich, na które dorośli pokręciliby nosem.
Tymczasem tutaj na każde z takich pytań mamy ciekawą i wyczerpującą odpowiedź, ozdobioną ilustracją Lutczyna. Żałuję tylko, że nie czytałem pozostałych tomów.

dunia | 2014-01-30
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Przyjemna i bardzo sympatyczna ksiazeczka dla dzieci i mlodziezy. Polecam.

Lytta | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016