Jeden z wyklętych. Generał Aleksander Krzyżanowski „Wilk”. Komendant Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jeden z wyklętych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
83-87893-70-6
Krzysiek W

Biografia gen. Aleksandra Krzyżanowskiego (1895-1951) „Wilka”, jednego z najsłynniejszych dowódców ZWZ-AK. Służył w I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, walczył z bolszewikami w wojnie 1920 r. Od maja 1941 r. do lipca 1944 r. pełnił funkcję komendanta Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK. W lipcu 1944 r. podstępnie aresztowany przez NKWD, w 1945 r. wywieziony w głąb Rosji. Uciekł z gułagu. Ponownie więziony. Po uwolnieniu wrócił do kraju, gdzie w 1948 r. został aresztowany przez UB. Po okrutnym śledztwie zmarł w 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

Koval | 2012-11-29
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2012

Gdy w 1952 roku rodzina pułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” wystąpiła do UB o wydanie zwłok ojca, Józef Różański stwierdził: „Chyba żartujecie!”. Ekshumacja mogła się odbyć dopiero pięć lat później. Ciało wydobyto z dołu na warszawskich Powązkach, zostało zakopane tam w trumnie bez wieka. Były komendant Okręgu Wileńskiego AK został rozpoznany po uzębieniu przez żonę, która była dentystką.

Ciało udało się wydostać od UB tylko dlatego, że Krzyżanowski nie został skazany i zamordowany strzałem w tył głowy. Oprawcy nie zdążyli tego zrobić, zmarł w 1951 roku w więziennym szpitalu, wycieńczony trzyletnim śledztwem. Pogrzeb, w którym wzięło udział 700-800 osób, w tym wielu podkomendnych „Wilka” zamienił się w patriotyczną demonstrację.
W szykowanym przez komunistów akcie oskarżenia stwierdzono, że Krzyżanowski „wraz z podległym mu sztabem komendy okręgu, składającym się z podobnych mu „dwójkarzy” i oficerów zawodowych, kierował pod dyktando wywiadu angielskiego i przy ścisłej...

magmini | 2013-09-05
Tomek | 2013-03-24