rozwińzwiń

Wstęp do filozofii

Okładka książki Wstęp do filozofii Jan Hartman
Okładka książki Wstęp do filozofii
Jan Hartman Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Krótkie wykłady z filozofii filozofia, etyka
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Krótkie wykłady z filozofii
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301145101
Tagi:
filozofia wstęp metafizyka epistemologia etyka
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
57
17

Na półkach:

Nie jest to podręcznik *historii* filozofii ani przekrojowe, monograficzne omówienie samej *filozofii*. Jest to zarys najważniejszych wątków filozofii kontynentalnej (z pewnym odniesieniem, co to jest filozofia analityczna i czym się różni od "kontynentalnej") w ramach wprowadzenia (w zamierzeniu: studenta filozofii) do tego, co to znaczy "być filozofem", z wykształceniem akademickim, we współczesnych realiach. Jak zawsze w wydaniu J. H. analiza pojęć i idei obrazowa choć konkretna i przynajmniej do mnie - zdecydowanie przemawia.

Nie jest to podręcznik *historii* filozofii ani przekrojowe, monograficzne omówienie samej *filozofii*. Jest to zarys najważniejszych wątków filozofii kontynentalnej (z pewnym odniesieniem, co to jest filozofia analityczna i czym się różni od "kontynentalnej") w ramach wprowadzenia (w zamierzeniu: studenta filozofii) do tego, co to znaczy "być filozofem", z wykształceniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
20

Na półkach: ,

Książka ta, w zamierzeniu autora, winna służyć przede wszystkim osobom rozpoczynającym studia filozoficzne. Wprowadza w teren podstawowych zagadnień filozoficznych i prób ich rozwiązywania. Nie jest to praca ściśle historyczna, ma raczej charakter propedeutyczny, seminaryjny. Napisana jest językiem dość trudnym i wymaga od czytelnika znacznego oczytania oraz znajomości podstawowych terminów filozoficznych.
Mam wrażenie, iż Hartman chciał tutaj powiedzieć znacznie więcej niż mógł, zwłaszcza w rozdziale omawiającym filozofię współczesną gęstość nazwisk i kierunków filozoficznych jest ogromna a ich wyjaśnienie ograniczone do kilku zdań. Dlatego dość ciężko się w tym wszystkim odnaleźć jeśli już wcześniej nie posiadało się wiedzy w tym temacie. Dla zupełnego laika pozycja ta może okazać się zbyt wymagająca.

Książka ta, w zamierzeniu autora, winna służyć przede wszystkim osobom rozpoczynającym studia filozoficzne. Wprowadza w teren podstawowych zagadnień filozoficznych i prób ich rozwiązywania. Nie jest to praca ściśle historyczna, ma raczej charakter propedeutyczny, seminaryjny. Napisana jest językiem dość trudnym i wymaga od czytelnika znacznego oczytania oraz znajomości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
210
20

Na półkach: ,

Kolejna pozycja, której nie przeczytałam do końca, ale nie wiem, jak ja zaklasyfikować, więc daję do przeczytanych. Do "Wstępu..." zamierzam jeszcze wrócić, niemniej nie teraz.

We wstępie do książki Hartman pisze, że treść poszczególnych części nie zawsze będzie łatwa, bo studiowanie filozofii nie zawsze jest łatwe i nie musi być wcale łatwe.
Po przeczytaniu kilku rozdziałów książki doszłam do wniosku, że był to dobry wentyl bezpieczeństwa dla Hartmana - często miałam uczucie, że on po prostu nie potrafi jasno wyrazić tego, co ma na myśli. Spostrzeżenia i konstrukcja wykładów we Wstępie do Filozofii są bardzo ciekawe, lecz sam język - momentami trudny do przebrnięcia. Niektóre akapity musiałam czytać parokrotnie, żeby wyciągnąć z nich główną myśl. Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że trudnej treści nie da się wyłożyć w przystępny sposób - to już powinno być w gestii autora, a nie czytelnika, by pozycje takie jak "Wstęp do..." rzeczywiście mogły funkcjonować jako wstęp.

Książka Hartmana wydaje mi się wartościowa i godna polecenia, ale zdecydowanie nie dla osób zaczynających przygodę z filozofią. Może raczej dla tych "średnio zaawansowanych", którzy mają już za sobą lekturę np. Rożdżeńskiego czy Kołakowskiego.

Kolejna pozycja, której nie przeczytałam do końca, ale nie wiem, jak ja zaklasyfikować, więc daję do przeczytanych. Do "Wstępu..." zamierzam jeszcze wrócić, niemniej nie teraz.

We wstępie do książki Hartman pisze, że treść poszczególnych części nie zawsze będzie łatwa, bo studiowanie filozofii nie zawsze jest łatwe i nie musi być wcale łatwe.
Po przeczytaniu kilku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    9
  • Filozofia
    6
  • 2019
    2
  • Ulubione
    2
  • Literatura polska
    1
  • Wstęp do filozofii
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Filozofia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wstęp do filozofii


Podobne książki

Przeczytaj także