Wstęp do filozofii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Krótkie wykłady z filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-14510-1
filozofia i etyka
mecque

Podstawowy podręcznik dla rozpoczynających studia.

Maciek | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Książka ta, w zamierzeniu autora, winna służyć przede wszystkim osobom rozpoczynającym studia filozoficzne. Wprowadza w teren podstawowych zagadnień filozoficznych i prób ich rozwiązywania. Nie jest to praca ściśle historyczna, ma raczej charakter propedeutyczny, seminaryjny. Napisana jest językiem dość trudnym i wymaga od czytelnika znacznego oczytania oraz znajomości podstawowych terminów filozoficznych.
Mam wrażenie, iż Hartman chciał tutaj powiedzieć znacznie więcej niż mógł, zwłaszcza w rozdziale omawiającym filozofię współczesną gęstość nazwisk i kierunków filozoficznych jest ogromna a ich wyjaśnienie ograniczone do kilku zdań. Dlatego dość ciężko się w tym wszystkim odnaleźć jeśli już wcześniej nie posiadało się wiedzy w tym temacie. Dla zupełnego laika pozycja ta może okazać się zbyt wymagająca.

Dagmara | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Kolejna pozycja, której nie przeczytałam do końca, ale nie wiem, jak ja zaklasyfikować, więc daję do przeczytanych. Do "Wstępu..." zamierzam jeszcze wrócić, niemniej nie teraz.

We wstępie do książki Hartman pisze, że treść poszczególnych części nie zawsze będzie łatwa, bo studiowanie filozofii nie zawsze jest łatwe i nie musi być wcale łatwe.
Po przeczytaniu kilku rozdziałów książki doszłam do wniosku, że był to dobry wentyl bezpieczeństwa dla Hartmana - często miałam uczucie, że on po prostu nie potrafi jasno wyrazić tego, co ma na myśli. Spostrzeżenia i konstrukcja wykładów we Wstępie do Filozofii są bardzo ciekawe, lecz sam język - momentami trudny do przebrnięcia. Niektóre akapity musiałam czytać parokrotnie, żeby wyciągnąć z nich główną myśl. Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że trudnej treści nie da się wyłożyć w przystępny sposób - to już powinno być w gestii autora, a nie czytelnika, by pozycje takie jak "Wstęp do..." rzeczywiście mogły funkcjonować jako wstęp....

piotrk7 | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015