rozwińzwiń

Poprawnie po polsku

Okładka książki Poprawnie po polsku Aleksandra Kubiak-Sokół
Okładka książki Poprawnie po polsku
Aleksandra Kubiak-Sokół Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Poradnik językowy PWN poradniki
387 str. 6 godz. 27 min.
Kategoria:
poradniki
Seria:
Poradnik językowy PWN
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
387
Czas czytania
6 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301173838
Tagi:
język polski gramatyka ortografia używanie nazwy
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN A-P Lidia Drabik, Hanna Jadacka, Aleksandra Kubiak-Sokół, Andrzej Markowski
Ocena 4,5
Wielki słownik... Lidia Drabik, Hanna...
Okładka książki Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji Ewa Dereń, Michał Gniazdowski, Tomasz Karpowicz, Sobolewska Katarzyna, Anna Kłosińska, Danuta Kownacka, Aleksandra Kubiak-Sokół, Jacek Lewinson, Patrycjusz Pilawski, Edward Polański, Anna Stankiewicz, Marek Szopa
Ocena 9,5
Wielki słownik... Ewa Dereń, Michał G...
Okładka książki Słownik frazeologiczny Aleksandra Kubiak-Sokół, Elżbieta Sobol
Ocena 0,0
Słownik frazeo... Aleksandra Kubiak-S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
102

Na półkach:

Wątpliwości językowe towarzyszą mi na każdym kroku, gdy piszę recenzje, rozmawiam z ludźmi czy piszę referat. Często głowię się nad poprawnością, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać rozwiązania mojego problemu. Tym razem jednak na pomoc przychodzi poradnik językowy „Poprawnie po polsku”, wydany prze Wydawnictwo Naukowe PWN. Byłam zdumiona, że tak wielu ludzi zmaga się z tak bliskimi mi wątpliwościami językowymi i każdego dnia zamieszczają swoje problemowe pytania w internetowej Poradni Językowa PWN.
Poradnik ten jest niezwykle pomocny w codziennym życiu. Każdy Polak, powinien używać poprawnie swojego języka, a ta książka ułatwia nam to zadanie. Znajdziemy w niej szereg informacji o języku. Jak już wspomniałam publikacja ta jest zbiorem najciekawszych pytań zadanych Poradni Językowej. Odpowiedzi są niezmiernie ciekawe, dzięki czemu książka nie jest nudna. Nadaje się do czytania przy herbacie. Nie wymaga od czytelnika całkowitego skupienia. W ten sposób możemy wiele się nauczyć nie przemęczając umysłu. Jestem zachwycona oryginalnością tego słownika, myślę, że informacji w nim zawartych nie spotkałabym w żadnym innym poradniku.
Na końcu tej publikacji znajduje się spis tematów, który znacznie ułatwia posługiwanie się tym poradnikiem, gdy chcemy coś szybko znaleźć. Poradnik ten jest podzielony na trzynaście tematycznych rozdziałów np. składnia, interpunkcja, wyrazy obce. Mnie najbardziej podobało się to, że wszystko jest dokładnie uporządkowane – nie ma szans, żebyśmy pogubili się przy korzystaniu z niego. Informacje poruszone w tym słowniku wychodzą naprzeciw moim rzeczywistym potrzebom. Istotną rzeczą jest również to, że autorami odpowiedzi są dobrze wykształceni językoznawcy. Jest to dobrą rekomendacją dla tej publikacji.
Rozdziałem, który najbardziej zapadł mi w pamięć jest ten, który porusza kwestie problemowe składni. Od najmłodszych lat miałam z nią największe problemy. Pytania przyniosły mi wiele ciekawych informacji i wzbogaciły moją wiedzę. W tym dziale poruszone zostały sporne wątpliwości. Niezwykle pomocny okazał się również rozdział rozwiewający problemy pisowni, natomiast najwięcej pytań, nad którymi sama nigdy się nie zastanawiałam, znalazłam w działach o znaczeniu i słowotwórstwie wyrazów.
Poprawność językowa odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie, kiedy publikujemy gdzieś swoje teksty lub występujemy przed publicznością. Często pragniemy także dowiedzieć się dlaczego coś pisze się poprawnie akurat tak, bądź skąd pochodzi dany wyraz. Ten poradnik jest idealny dla takich dociekliwych osób, którzy cenią poprawną polszczyznę. Muszę przyznać, że z tej publikacji wyniosłam ogrom ciekawych informacji. Wiele zapamiętałam, dzięki takiej lekkiej formie ich przedstawienia. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią dowiadywać się interesujących wiadomości.

Wątpliwości językowe towarzyszą mi na każdym kroku, gdy piszę recenzje, rozmawiam z ludźmi czy piszę referat. Często głowię się nad poprawnością, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać rozwiązania mojego problemu. Tym razem jednak na pomoc przychodzi poradnik językowy „Poprawnie po polsku”, wydany prze Wydawnictwo Naukowe PWN. Byłam zdumiona, że tak wielu ludzi zmaga się z tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
259
109

Na półkach:

Kolejną publikacją, która trafiła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN, jest Poprawnie po polsku. Poradnik ten jest zbiorem odpowiedzi udzielanych przez Poradnię Językową PWN. Ta znakomita książka powstała po opublikowaniu około 1000 pytań i odpowiedzi.

Publikacja została podzielona na trzynaście rozdziałów, dzięki czemu zaznajomimy się z problematyką składni, interpunkcji, odmiany czy pisowni. Poradnik wskazuje również, z jakimi problemami językowymi zmagają się Polacy. Językoznawcy udzielają ciekawych i wnikliwych odpowiedzi. Zazwyczaj możemy znaleźć również ciekawe przykłady użyte w odpowiedziach, które definitywnie rozwiewają nasze wątpliwości.

Poradniki językowe istnieją na rynku wydawniczym od wielu lat, pouczają, jak mówić i pisać. Występowały one do tej pory w przeróżnych formach, jednak tym razem mamy do czynienia z takim, który wyróżnia się zarówno swoją formą, jak i zawartością, gdyż informacji w nich zawartych nie znajdziemy w żadnym słowniku. Czymś, co dodatkowo wyróżnia tę publikację, jest to, że możemy czytać ją nawet jako zwykłą książkę. Jest bardzo ciekawa i nie wymaga od nas wielkiego skupienia.

Jerzy Bralczyk we wstępie wspomina, że zainteresowanie językiem jest piękne i dostarcza satysfakcji, ponieważ to ważne, abyśmy świadomie posługiwali się poprawną polszczyzną na co dzień. W słowniku znajdziemy wiele uwag, które inspirują nas do językowych dociekań. Pokazuje nam to, co w języku jest naprawdę ważne. Czasem jesteśmy pewni, że coś jest poprawne, ale nie rozumiemy, dlaczego tak jest. Odpowiedzi na wiele takich pytań dają reguły języka, składni, fleksji, słowotwórstwa, wymowy i pisowni – a to wszystko znajdziemy w tym czterystustronicowym poradniku.

Ta publikacja otwiera oczy na wiele kwestii językowych, o których prędzej nie mieliśmy pojęcia. Mam tutaj na myśli głównie takie przypadki, gdy jesteśmy w stanie dać uciąć sobie rękę, że dane zdanie czy słowo jest przez nas używane poprawnie, tymczasem okazuje się, że już byśmy tę rękę stracili. Korzystanie z tego słownika ułatwia spis tematów umieszczony na jego końcu. Znajdziemy tam kluczowe słowa lub wyrażenia, które odsyłają nas do poszczególnych stron, na których znajdziemy związane z nim pytanie i odpowiedź.

Nawiążę jeszcze do językoznawców, którzy nigdy nie odsyłają nas z kwitkiem, tylko odpowiadają na nasze wątpliwości bardzo rzetelnie i wnikliwie. Bardzo często swoją wypowiedź popierają różnymi zasadami zaczerpniętymi ze słowników i przykładami. Dodatkowo często informują o błędnej pisowni i wymowie. Na pytania odpowiada cały zespół językoznawców, dlatego też przy każdej odpowiedzi znajdziemy inicjały osoby, która jej nam udziela. Dzięki temu tekst jest bardzo zróżnicowany i przyjemniejszy w odbiorze.

Mnie najbardziej spodobał się rozdział poświęcony odpowiedziom na pytania dotyczące składni i interpunkcji. Przyznam, że czytając tę książkę, nieraz łapałam się za głowę, gdyż nie zdawałam sobie sprawy, że można zapytać o daną kwestię. Absolutnie moim celem nie jest tutaj urażenie kogokolwiek, wręcz przeciwnie, chylę czoła osobom, które pomyślały nad niektórymi zdaniami czy nawet słowami, w których można dopatrzyć się błędów.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że po zapoznaniu się z tą publikacją mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że wyniosłam z niej bardzo dużo. Poradnik ten jest nadzwyczaj wartościowy i cenny. Nadaje się dla każdej osoby, która chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka polskiego. Co ważne, nie nudzi, a wręcz przeciwnie – bardzo wciąga i ciekawi. Pragnę również dodać, że Wydawnictwo Naukowe PWN wydało wiele książek o podobnej tematyce np.: Walczymy z bykami, Mówi się, Gdzie postawić przecinek i inne. Ja już teraz mogę wam powiedzieć, że planuję zapoznać się z nimi wszystkimi, jak tylko będę miała taką możliwość.

www-czytanie-najlepsza-nauka.blogspot.com

Kolejną publikacją, która trafiła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN, jest Poprawnie po polsku. Poradnik ten jest zbiorem odpowiedzi udzielanych przez Poradnię Językową PWN. Ta znakomita książka powstała po opublikowaniu około 1000 pytań i odpowiedzi.

Publikacja została podzielona na trzynaście rozdziałów, dzięki czemu zaznajomimy się z problematyką składni,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
105
62

Na półkach: ,

Ciężko ocenić książkę, która jest po prostu zbiorem odpowiedzi udzielonych na stronie internetowej wydawnictwa PWN, niemniej czy to w Internecie, czy też przy pomocy książki, warto zagłębić się w lekturę, by wyzbyć się wielu błędów, które, zapewniam, popełnia każdy z nas.
A język polski, choć ojczysty, w żadnym razie nie oznacza, że nie musimy się o nim uczyć, wprost przeciwnie - musimy się go uczyć nawet więcej niż języków obcych.

Ciężko ocenić książkę, która jest po prostu zbiorem odpowiedzi udzielonych na stronie internetowej wydawnictwa PWN, niemniej czy to w Internecie, czy też przy pomocy książki, warto zagłębić się w lekturę, by wyzbyć się wielu błędów, które, zapewniam, popełnia każdy z nas.
A język polski, choć ojczysty, w żadnym razie nie oznacza, że nie musimy się o nim uczyć, wprost...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1135
461

Na półkach: ,

Ciekawy poradnik. Wydano sporo w tej serii i dobrze się czytają.

Ciekawy poradnik. Wydano sporo w tej serii i dobrze się czytają.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    4
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Język polski
    2
  • [Pochodzenie:] Polskie
    1
  • Mały regał
    1
  • Ulubione
    1
  • [Stan:] Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poprawnie po polsku


Podobne książki

Przeczytaj także