Generał i jego armia

Генерал и его армия
83-86225-77-7
historyczna
sylvii7

Najnowszy utwór Władimowa jest klasyczną powieścią wojenną, osadzoną głęboko w najlepszych, tołstojowskich tradycjach rosyjskiej batalistyki. Wielka panorama frontu wschodniego II wojny światowej, z jego realnymi bohaterami-Żukowem, Stalinem, Guderianem, Własowem- jest jednocześnie wnikliwym studium "okaleczonej rosyjskiej duszy". Władimowowski tekst obnaża straszne prawdy Rosji: wybawienie kupuje się tutaj za cenę zatracenia, wolność za cenę zniewolenia, życie za cenę śmierci. Powieść ukazuje w działaniu z sowiecką strategię "czterech warstw" (na trzy warstwy trupów wypełza czwarta warstwa ludzkiego mięsa...), wszechwładny na zapleczu frontu "Smiersz", ludzki strach i nadzieję, podłość i odwagę. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak stanąć na grząskiej rosyjskiej ziemi i nie utonąć w niej, Władimow odsłania jednocześnie na przykładzie swoich bohaterów tragiczny wymiar indywidualnego losu, jaki nadaje mu nieuchronna odpowiedzialność moralna za każdy czyn i każdy wybór.

Nagrodzona prestiżową nagrodą literacką Booker Prize, powieść Władimowa jest bezspornie jednym z największych arcydzieł literatury rosyjskiej tego stulecia, obok "Doktora Żywago, "Archipelagu Gułag", "Mistrza i Małgorzaty".

"Książka niezwykle znacząca, ważka, mądra. Osobiście zapamiętam ją do końca życia. Od pierwszych stron czyta się ją z zachwytem: oto prawdziwa literatura, jakiej już bardzo dawno nie czytałem".- Aleksander Sołżenicyn

Radosław | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Bez wątpienia najważniejsza dla mnie powieść militarno-psychologiczna.
Zachęcony przez redaktora naczelnego Plusa Minusa, pana Chrabotę który przytacza scenę z książki gdzie Guderian próbuje ogarnąć rosyjskiego ducha - przyznaję mu rację (Chrabocie znaczy), że to majstersztyk i dziw bierze dlaczego tak mało nagłośniony.

lydia | 2015-07-08
Przeczytana: maj 2015