Czerwony śnieg

Wydawnictwo: Erica
Roter Schnee
II Wojna Światowa
historyczna

Rok 1943, front wschodni. Szok po przegranej przez Niemców bitwie pod Stalingradem powoduje, że żołnierze Wehrmachtu przestają powoli wierzyć w geniusz Führera. Porucznik Fritz Helgert, którego trapią kłopoty rodzinne jak i niesłuszne oskarżenia o tchórzostwo i zdradę, zaczyna wątpić w słuszność ideologii hitlerowskiej. Wyraźnie odczuwa, że miłość do kraju i prześladowanej żony są czymś innym niż wierność wodzowi III Rzeszy. Jest przykładem człowieka, który po doznanych porażkach, stara ponownie obudzić w sobie człowieczeństwo i odnaleźć się w koszmarnej rzeczywistości. Czy uda mu się zachować własne spojrzenie na nie dającą większych nadziei rzeczywistość? A może wizje komunistycznych przeciwników są większym wyzwaniem dla świata? Może należy zdezerterować i przejść do obozu wroga?

Czerwony śnieg otwiera trylogię opisującą przeżycia niemieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Erica, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie Ewa-Książkówka

Ewa-Książkówka | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Na końcu każdej książki traktującej o tematyce nazizmu i II Wojny Światowej jest mowa o klęsce III Rzeszy. Ideologia „rasy panów” rozsypuje się niczym domek z kart, pozostawiając za sobą armie wiernych jej ludzi. Żołnierze Wermachtu stają przed obliczem nieznanego im jutra.

Dla większości z nich (choć tak naprawdę i dla całego świata) takim momentem odgraniczającym czas panowania umiłowanego im Führera jest klęska pod Stalingradem i wizja realnego zagrożenia ze strony Sowietów.
Günter Hofé, obrazuje ten moment w historii, za pomocą stworzonego przez siebie bohatera „Czerwonego śniegu” tj. porucznika Fritza Helgerta. Oddanego służbie żołnierza, który na froncie twardy niczym stal walczy z wrogiem.
W życiu prywatnym także toczy bój gdzie chwieje się w posadach jego małżeństwo.
Sytuacja polityczna Rzeszy również staje się coraz bardziej niejasna. Idee jakim kierował się dotychczas tracą na wartości i już nie wiadomo czy lepiej trwać przy nich do końca czy też lepiej przejść na stronę...

Bartek | 2015-11-16

Niemcy dostają po dupie i...tracą wiarę w sens wojny. Po co to wszystko? Dopóki szło dobrze nie mieli wątpliwości. Gott mit uns i do przodu.
Trup ściele się gęsto, to już nie spacerek po Polsce, czy Francji. Tu wielu zostanie na zawsze. Morale siada, bo porażka zbliża się wielkimi krokami. A tak dobrze szło!

odoaker | 2011-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Na wstępie od strony technicznej:
Nie wiem jak to było tłumaczone na język polski, lecz co kilka stron są jakieś błędy, co jest bardzo irytujące! Przekręcone nazwiska i słowa są dosłownie co chwilkę! Czy nikt nie czytał tego przed wydaniem? Bardzo mi się to nie podoba, odbieram to jako brak szacunku dla klienta-czytelnika. Dodatkowo występują dziwne tłumaczenia terminologii wojskowej, np. zamiast MG42 jest karabin maszynowy 42. Dziwne.

Teraz odnośnie treści:
Jest sobie pan Helgert, artylerzysta, którego zwierzchnicy mają za w sumie nierozgarniętą gapę. Po pewnym czasie jego koledzy giną, dochodzi chłopak do wniosku, że Fuhrer jest zły, wojna jest koszmarem, a Rosjanie są w sumie ok. Naiwne. Bardzo naiwne przedstawienie Niemców na froncie wschodnim, gdzie oburzenie miałoby niby powodować wysadzenie w powietrze chałupy z jakimś starcem. Opisów walk jest mało, są one raczej skromnie oddane. Ostfront wyszedł przez to bardzo cukierkowo w porównaniu z rzeczywistością.
Można to streścić...

Batalia | 2015-02-20
Przeczytana: 01 marca 2015
RENATA | 2012-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Jest to historia żołnierzy, przyjaciół o odmiennych poglądach politycznych.Obaj biorą czynny udział w wojnie,jednak po odniesionych klęskach(zarówno w życiu jak i na wojnie),zaczynają się zastanawiać nad jej sensem.Jak dla mnie za dużo opisów walk.Ponadto,trochę dziwne zakończenie,za szybkie,za krótkie(to opowieść ,w której bohater prawie od początku zastanawia się nad decyzję,żeby ją podjąć na ostatniej stronie).Godne polecenia.

Pio | 2011-12-05
Na półkach: Posiadam, Sprzedam, Przeczytane, 2011