Plany edukacyjno_zawodowe młodzieży w stadium eksploracji Zamierzenia. Wybory. Realia

Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku
83-88500-38-4
magdanna

Orientacja i poradnictwo zawodowe należą obecnie do najtrudniejszych i najbardziej zaniedbanych przez teorię i praktykę edukacyjną problemów, które powstały w wyniku zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych. Niniejsza publikacja przedstawia je w sposób kompleksowy. Akcentuje konieczność kształtowania w szkołach wszystkich szczebli uczenia się, zainteresowań, aspiracji oraz wielostronnego i profesjonalnego doradztwa w celu podejmowania przez młodzież trafnych wyborów edukacyjnych i zawodowych.
Książka powstała w wyniku badań własnych Autora, których przedmiotem był proces kształtowania i realizacji planu edukacyjno-zawodowego młodzieży w okresie dorastania podejmującej zasadnicze decyzje życiowe.
W części metodologicznej przedstawione zostały założenia i koncepcja badań, tj. cele, problemy, definicje, techniki i narzędzia, dobór populacji i organizacja badań. Kolejne rozdziały pracy poświęcone są przedstawieniu znaczenia informacji zawodowej, wykorzystaniu technologii informacyjnej w projektowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej, prezentacji planów edukacyjnych i zawodowych w szkołach podstawowych, karierze edukacyjnej i zawodowej młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ich zamierzeniom życiowym, ich nastawieniom i stosunku do zmian w planach. Następnie przedstawione zostały problemy związane z wyborami i decyzjami zawodowymi młodzieży oraz znaczenie poradnictwa zawodowego w okresie podejmowania decyzji. W kolejnej części Autor podkreśla rolę zasobów informacji oraz sposobów ich udostępniania w celu wspomagania rozwoju zawodowego młodzieży.

Teoretyczne założenia planowania kariery edukacyjno-zawodowej młodzieży. Podstawy metodologiczne problematyki badawczej. Plany edukacyjno-zawodowe uczniów.Kariera edukacyjno-zawodowa młodzieży. Decyzje edukacyjno-zawodowe młodzieży. Zasoby informacji uczniów wspomagające ich rozwój zawodowy. Polecam nauczycielom pedagogiki, kształcenia zawodowego, wychowawcom młodzieży, studentom kierunków pedagogicznych i badaczom tej problematyki.

magdanna | 2010-10-23
Na półkach