Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia

Okładka książki Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia Maria hrabina von Maltzan
Okładka książki Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia
Maria hrabina von Maltzan Wydawnictwo: Via Nova biografia, autobiografia, pamiętnik
Via Nova
2010-01-01
2010-01-01
978-83-60544-78-5
Małgorzata Słabicka-Turpeinen
wspomnienia

Bohaterka książki pochodzi z moich stron. Wiele razy przechadzałam się po parku podziwiając rozmiary Rododendronów. W pałacu w którym mieszkała również miałam okazję bywać. Dlatego inaczej podchodzę do tej książki. Kiedy ją czytałam podchodziłam do niej bardziej "osobiście". Książa jest lekkim językiem napisana, przyjemnie się ją czyta ale brakuje mi trochę więcej opowieści o Miliczu.

Warto przeczytać.
Po pierwsze ze względu na sylwetkę autorki i bohaterki- mało znanej w Polsce niemieckiej hrabiny z Milicza, która przez całe życie postępowała wedle własnego sumienia, często wbrew obyczajom i z narażeniem życia. Swoimi przygodami mogłaby obdzielić kilka innych istnień i jak sama powiedziała, nie nudziła się ani minuty.
Po drugie- książkę czyta się jednym tchem. Autorka ma zwięzły, wręcz lakoniczny styl, co w połączeniu z jej wyjątkowo bogatym życiorysem nie pozwala na znużenie lekturą.
Po trzecie- niezwykle ciekawe jest tło historyczne- od początku XX wieku, poprzez obie wojny światowe, z których drugiej poświęcone jest najwięcej uwagi, po czasy powojenne. Ciekawy jest też aspekt antynazistowskiego ruchu oporu wśród samych Niemców, do którego należała bohaterka.
Polecam wszystkim, którzy przy okazji przyjemnej lektury lubią poszerzać horyzonty i poznawać nietuzinkowe postaci.

Warto przeczytać.
Po drugie- książkę czyta się jednym...

• Biografie
  • Z polecenia
  • Kupić koniecznie!
  • 2017
  • Nigdzie

Dodaj cytat z książki Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia