Blizny po ewolucji

Wydawnictwo: Anadiomene
The Scars of Evolution
978-83-926391-1-4

Kiedy myślicie o swoich przodkiniach, jaki obraz macie przed oczami? Mamy, babki, prababki… Pozwólcie myślom pobiec ku dalszej przeszłości… Tak! To ona! Jedyna w swoim rodzaju, niezwykła małpa, która pojawiła się nim powstała kobieta. Ona, jej matki i córki pokonały żmudny kawałek ewolucyjnej drogi, drogi, po której my ciągle stąpamy. Nasze organizmy są wciąż tak niedoskonałe, mamy pryszcze, żylaki, pocimy się i chorujemy na kręgosłup. Jednocześnie pod wieloma względami różnimy się od wszystkich małp człekokształtnych. Nie mamy futra. Nie mamy rui. Jesteśmy tłuste, tak, tak, wszystkie, nawet te najszczuplejsze nosimy pod skórą warstwę tłuszczu, jakiej nie ma żadna małpa. Mają ją za to… foki. Ewidentnie widać ją również gdy oglądamy starożytne wizerunki bogiń płodności, czyli tych, które były naprawdę sexy. Jako jedyne w świecie zwierząt potrafimy mówić. Chodzimy wyprostowane i na dwóch nogach. A gdy jesteśmy bardzo małe, świetnie… pływamy.

Elaine Morgan w „Bliznach po ewolucji” roztacza przed nami świat niecodzienny, świat z przeszłości, który tłumaczy fenomeny , zagadki i usterki ludzkiego organizmu. Nie tłumaczy ich sawannowa teoria ewolucji człowieka. Ta, którą znamy z podręczników historii, z biologii, antropologii, socjobiologii, gdzie wszystko włącznie z tym co należy do niej i do jej ciała ma służyć jemu. Nie jest to kolejna opowieść o nim, biegającym po sawannie dzielnym łowcy znoszącym swe zdobycze do jaskini, gdzie potulnie czeka ona. To jest historia, jakiej nas w szkole nie nauczą. To opowieść o niej. O jej niewiarygodnej drodze i woli przetrwania. O tym, że nasze przystosowania ewolucyjne są niedoskonałe, bo ewolucja wciąż trwa, ale są nasze i służą nam, kobietom. Bo nikt nas nie zmusi do uznania, że nasze przodkinie żyły w przedpotopowej wersji patriarchatu. Bo wyobrażamy je sobie jako dzielne, niezależne i partnerskie, takie jak my. Jaki tok dziejów sprawił, że te stworzenia zrobiły coś, co sprawiło że człowiek tak bardzo różni się od każdej innej małpy? I – co najważniejsze – co one takiego zrobiły?

Chris_Carrion | 2013-01-09
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Książkę czyta się przyjemnie. Widać że autorka przyzwoicie rozumie teorie ewolucji. Mimo że prezentowana teoria nie jest uznawana przez współczesną naukę nie jest to książka pseudonaukowa

Tylko że w takich książkach, prezentujących dość kontrowersyjną teorię, zawsze brakuje jakiegoś aneksu napisanego przez przeciwnika teorii który odniósł by się do głównych tez i zarzutów autorki. Szczególnie że książka jest z 1990, a przypisy tłumaczki sugerują że część informacji prezentowanych w książce zdążyło się zdezaktualizować.

Do teorii wodnej małpy książka mnie nie przekonała, ale pokazała ile wyjątkowych cech posiada H. sapiens* i że ewolucja naszego gatunku musiała być naprawdę interesująca.

*Chociaż jak czytam to się okazało że część tych cech (uznanych przez autorkę za wyjątkowe), znaleziono też u innych zwierząt, w tym u naczelnych. Ale jak już wspomniałem książka ma swoje lata.

Sławomir | 2015-06-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Napisana bardzo przystępnym językiem dzięki czemu czyta się ją naprawdę łatwo i szybko. Autorka lansuję teorię AAT w ewolucji człowieka i trzeba przyznać, że całkiem dobrze jej to wychodzi. Książka trochę już wiekowa i jak pokazała rzeczywistość teoria wodnej małpy można chyba stwierdzić już się przyjęła i nie jest traktowana jako niedorzeczna herezja.

vinnie | 2013-01-23

Czyta się lekko i przyjemnie. Merytorycznie pozostawia wiele do życzenia.

Mysz | 2015-09-16
Na półkach: 2016, Przeczytane