Gdzie postawić przecinek?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16373-0
tostaky

Ile wart jest przecinek w tekście? Według anegdoty tyle, ile ludzkie życie. W anegdocie na moment przed egzekucją wpada posłaniec z wiadomością: Ułaskawić, nie można powiesić. Gdyby przecinek postawiono dwa słowa dalej, historia nie miałaby szczęśliwego zakończenia. Choć na co dzień nie uczestniczymy w tak drastycznych wydarzeniach, to warto wiedzieć, jak używać znaków przestankowych, gdyż dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień.

Książka składa się z 3 części: zasad przestankowania, słowniczka i porad językowych. Słownik jest nieocenioną pomocą dla tych wszystkich, którzy na co dzień piszą rozmaite teksty i nie ufają automatycznym korektorom pisowni.

Słownik poleca Poradnia Językowa PWN.

Oceansoul | 2010-10-31
Przeczytana: 30 października 2010

Do wnikliwego studiowania interpunkcji potrzeba podobnego zacięcia i zamiłowania, jak do zgłębiania przepisów prawnych – taka myśl pojawia się na kartach tej książki, a ja w pełni się z nią zgadzam. Sama pasja to jednak za mało, potrzeba również odpowiedniej „biblii przestankowania”, by móc godzinami analizować pozycję przecinka, myślnika czy dwukropka w zdaniach. Całe szczęście, takie dzieło właśnie wydano.

„Gdzie postawić przecinek?” wychodzi na przeciw potrzebom wszelkiej maści entuzjastów interpunkcji. Wbrew tytułowi, książka przedstawia poprawne stosowanie wszystkich znaków przestankowych obecnych w polszczyźnie, choć to właśnie przecinkom poświęcono najwięcej miejsca – zapewne ze względu na liczne problemy, jakie ten znak sprawia użytkownikom języka.

Publikację rozpoczyna zbiór reguł dotyczących przestankowania, oczywiście każdej zasadzie towarzyszą przykłady, zaczerpnięte zarówno ze słowników języka polskiego, jak i z literatury. Reguły te uszeregowano wpierw wedle...

ansomia | 2014-09-01

Wydawnictwo Naukowe PWN w ostatnim czasie wydało wiele ciekawych poradników, jednym z nich jest Gdzie postawić przecinek?. W tej samej serii ukazały się również książki, takie jak Piszemy poprawnie, Jak pisać? Razem czy osobno? czy Poprawnie po polsku. W każdym z nich poruszono inne kwestie językowe. W Gdzie postawi przecinek?, jak sam tytuł wskazuje napotkamy zasady poprawnego stosowania znaków interpunkcyjnych.

Od najmłodszych lat nauczyciele mówią, że przecinek to pauza – co oczywiście jest zgodne z prawdą – jednakże dowiadujemy się również, że przed i nie stawiamy przecinka, a to już nie w każdym przypadku jest słuszne. Wiele wyrazów posiada pewna zasady informujące o tym, kiedy powinniśmy postawić przed nimi przecinek. Gros osób jednak ich nie stosuje. Wynika to głównie z tego, że naukowe przedstawienie zasad w wielu słownikach czyni opanowanie ich drogę przez mękę. Publikacja Gdzie postawić przecinek? przychodzi z pomocą.

Profesor Jerzy Podracki oraz redaktor Alina...

kruck | 2015-12-06
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Do czytania przed zaśnięciem to raczej nie, ale kiedy człowiek zastanawia się, czy postawić, cholera, ten cholerny przecinek przed "cholera", czy nie - przydatna bestia.

Kredenz | 2015-02-27
Przeczytana: luty 2015

Wykorzystuję ją w mojej codziennej redaktorskiej pracy. Jest bardzo przejrzysta i pomocna.

Arakus | 2014-08-21

Polecam jako niewielkie kompendium wiedzy o interpunkcji.

Anilana | 2015-11-18
Ojciec Fernando | 2013-01-18