Filozofia science-fiction

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Filozofia, Science, Fiction
Adam

Książka powstała w odpowiedzi na niezwykłą popularność literatury science-fiction. Autor już we wstępie zaznacza, że tytuł jest pewnym uproszczeniem gdyż nie można mówić o jednej filozofii w przypadku tego nurtu. Zdzisław Lekiewicz zajmuje się problemami definicyjnymi omawianego gatunku, tradycją, ujęciami problemów społecznych i ideologicznych w science-fiction. Przedstawia problematykę antropologiczną, oraz problemy moralne związane z nauka i techniką zawarte w tej literaturze. Pozycja uzupełniająca dla każdego miłośnika tego gatunku oraz osób zajmujących się wyjaśnianiem jego fenomenu.

źródło opisu: http://encyklopediafantastyki.pl/

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/

Naz | 2014-04-30

Szukałam takiej do magisterki z filozofii. Gdybym jej nie znalazła, nie zrozumiałabym SF i moja praca prawdopodobnie by się nie udała.

Aiwlys | 2013-02-11
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 08 lutego 2013

Książeczkę tę kupiłam przy okazji mojego niedoszłego tematu prezentacji maturalnej z języka polskiego. Nie przydała mi się, ale z czystej ciekawości i tak postanowiłam do niej zajrzeć. Dosyć ciekawe rozważania na tematy związane z literaturą science - fiction. Czuć duży wpływ PRLu, socjalizmu. Wyłapałam taką lekką nutę pt. "dlaczego socjalizm jest lepszy od kapitalizmu", ale to tylko na początku lektury.
O czym trzeba pamiętać, to o tym, że jest wiele wątków, które nie są już aktualne. Świat poszedł do przodu, literatura również.
W pewien sposób książka pozwoliła mi sobie wyrobić pogląd i obraz lat, w których żyli moi rodzice. Jakie wtedy były poglądy, jakie ludzie mieli problemy. Choć nagminne zachwalanie komunizmu oraz ZSRR troszkę zniechęcało, aczkolwiek to jest tylko moje odczucie.
Co mi się podobało, to fakt, że wyłapałam kilka ciekawych propozycji książkowych do przeczytania w najbliższym czasie. Trzeba autorowi przyznać, bibliografia tej książki to prawdziwy majstersztyk....

michaltrudny | 2016-01-05
mrmnk | 2015-03-21