Noce i dnie t. I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Noce i dnie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
7,39 (2867 ocen i 137 opinii) Zobacz oceny
10
319
9
498
8
510
7
831
6
383
5
195
4
35
3
53
2
13
1
30
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
260
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodał
Michał

Saga rodziny Niechciców, której akcja obejmuje trzydziestolecie 1884–1914. Pisarka przedstawia dzieje niedobranego małżeństwa Bogumiła i Barbary — on, były powstaniec styczniowy, utraciwszy majątek utrzymuje się zarządzając cudzymi majątkami; ona — zubożała szlachcianka, marząca o lepszym życiu w luksusie, „poświęca się” dla dobrego człowieka, rezygnując z panieńskiej fascynacji urodziwym...

Saga rodziny Niechciców, której akcja obejmuje trzydziestolecie 1884–1914. Pisarka przedstawia dzieje niedobranego małżeństwa Bogumiła i Barbary — on, były powstaniec styczniowy, utraciwszy majątek utrzymuje się zarządzając cudzymi majątkami; ona — zubożała szlachcianka, marząca o lepszym życiu w luksusie, „poświęca się” dla dobrego człowieka, rezygnując z panieńskiej fascynacji urodziwym dziedzicem Toliboskim. Ich życie nie układa się szczęśliwie, nie omijają ich nie tylko troski materialne, nieporozumienia, ale i rodzinne tragedii: śmierć dziecka, niepokojące skłonności charakteru syna Tomasza. Bogumił, oddany pracy, zapobiegliwy urasta do symbolu polskości — w jego domu przechowuje się tradycja. Ma w tym swój udział także Barbara, która jednak swymi niepokojami, egotyzmem, przypominającym zachowania Emmy Bovary w znacznej mierze czyni codzienność rodziny nieznośną — toteż z czasem małżonkowie rozstają się, a w centrum powieści na pierwszy plan wysuwają się ich dzieci. Rozlewna, niespiesznym rytmem napisana powieść nawiązuje do wielkiej epiki realistycznej, będąc swoistą kontynuacją Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Pisarka przedstawia proces przemiany drobnej i średniej szlachty w inteligencje i właścicieli kapitału, prężną część burżuazji. Część krytyki podkreślała anachroniczność powieści, utrzymanej w konwencji dziewiętnastowiecznej prozy z wszechwiedzącym narratorem, snującym swoją opowieść. Jednak saga Dąbrowskiej nawiązując do wzorca dziewiętnastowiecznego przesyca go nowymi treściami — jej bohaterowie przeżywają świat nowocześnie, borykają się z pytaniami egzystencjalnymi i filozoficznymi, a całość utworu przenika ideał nieskalanej polskości — pięknego języka i patriotycznej tradycji. Powieść posłużyła za materiał ekranowego fresku Jerzego Antczaka.

 

źródło opisu: Czytelnik, 1979

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (6701)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 959
Monika | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Arcydzieło. Mogę zacząć czytać od dowolnego fragmentu, w dowolnym czasie. Zawsze. Bogumił i Barbara- nikt nigdy nie przekona mnie, że to tylko postacie literackie. Dla mnie na pewno nie.
W ogóle chyba tak jest, że bohaterowie naszych ulubionych książek są dla nas jak najbliżsi przyjaciele. I zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Oto jest potęga literatury!
"Noce i dnie"- książka na wzrastanie i przemijanie, na smutek i radość, na szczęście i cierpienie. Na całe życie.

książek: 617
Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Obyczajowe
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

książek: 375
czytający | 2015-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2015

Ostatnie dni minęły mi pośród smutku i szczęścia. Czuję radość z tego, że mogłem przebywać wśród tych skrajnych sobie uczuć, razem z innymi ludźmi z którymi nawiązałem bardzo mocną, emocjonalną więź. To nić przywiązania, łącząca losy tych, którzy są tylko wspomnieniem na kartach najpiękniejszych polskich powieści a przedstawicieli współczesnych czasów, których jestem reprezentantem. To symbol przemijania, które ukazawszy nam w narodzinach i śmierci swoją niepokonaną potęgę, wskazuje na to aby żyć tak, jak się potrafi najlepiej. Najlepiej, czyli najuczciwiej. Najlepiej, czyli najprościej. Najlepiej, czyli w zgodzie z samym sobą i otaczającą nas naturą. Ale najlepiej to również tak, aby marzyć. Tęsknić za czymś odległym i bliskim, rozkoszować się w swojej optymistycznej naturze przewidywanym spełnieniem marzeń. Tak bardzo chciałbym umieć przeżywać intensywnie te wszystkie doznania, nie czuć się odrętwiały na podmuchy dobra ani na huragany zła. Po prostu czuć pełnią swoich zmysłów....

książek: 751
Pinacolada | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

książek: 375
czytający | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2015

Ponownie uległem pokusie zanurzenia się w świat znany już tylko z kart starych polskich powieści. I jak zwykle próbowałem odnaleźć sens życia w oddaleniu od problemów trapiących współczesność. Chciałem odbiec od cywilizacyjnego zgiełku i zatopić się w rozmyślaniach nad stanem ducha ludzi, z którymi dzięki Marii Dąbrowskiej tak dobrze się zacząłem rozumieć. Poznać motywy, które kierują ludzkim wyborem i zrozumieć ścieżki losu, którymi gna nasze życie. Z tęsknoty za emocjonalnym spokojem na kilkanaście dni wyjechałem na serbinowskie pola aby nacieszyć się rytmem wyznaczanym przez pory roku. Moim celem jednak nie była krajoznawcza podróż. To był powrót do przeszłości przesiąkniętej etosem pracy. Do ideałów, które budząc się u progu dwudziestego wieku w głowach młodych ludzi, pozwalają na świeże spojrzenie w przyszłość nadchodzącej niepodległej Polski. Dzięki temu przypomniałem sobie czym może być patriotyzm a czym nieodpowiedzialne doznawanie życia. Są takie miejsca na ziemi o których...

książek: 630
sola255 | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Noce i dnie ... czyli życie Barbary Niechcic (Olszańskiej ) i Bogumiła Niechcic. Życie ich rodzin i znajomych na tle zmian zachodzących zarówno na wsi jak i w mieście na przełomie XIX i XX wieku.
Może fenomen sagi polega na tym, ze bohaterom nie oszczędzono żadnych trosk ani tragedii?
Nieszczęśliwa miłość Barbary z młodzieńczych lat , kładąca sie cieniem na jej małżeństwie z rozsądku.
Utrata ukochanego dziecka, siostry, niespełnione do końca małżeństwo, czy nieumiejętnośc wychowania ukochanego syna.
Nieodwzajemniona miłość Bogumiła do Barbary , brak zrozumienia żony, utrata ukochanego majątku.
Bywały tez drobne czy większe radości takie , z których składa się życie.
Barbara -histeryczna , chimeryczna, egzaltowana .Czepiająca się ślepo przeszłości co nie pozwoliło jej cieszyć sie w pełni obecnym życiem. Kochająca męża tyle ,że odkrywa to zbyt póżno , a raczej zbyt późno przyznaje się do tego sama przed sobą. Jednak dbająca o dom , dzieci ,męża i majątek.
Bogumił - oaza spokoju ,...

książek: 1073

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

książek: 367
Wizzi | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

"Noce i dnie"
Tom 1: 1 marca 2017
Tom 2: 7 maja 2017
Tom 3: 19 maja 2017

Dosłownie przed chwilą skończyłam czytać ostatni tom powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". Jest to powieść dość obszerna, której większości z czytelników raczej nie trzeba przedstawiać. Któż nie słyszał chociaż raz o Barbarze i Bogumile Niechcicach. Moje pierwsze spotkanie z tą powieścią było jeszcze na studiach filologicznych, kiedy to poszła fama, że będzie ona omawiana na zajęciach. Niestety nie była, a ja przeczytałam jedynie 1 tom. Teraz po kilku latach postanowiłam nadrobić lekturę tego wyjątkowego dzieła. Zachęcam wszystkich, którzy nie mieli jeszcze możliwości, aby zapoznali się z tą powieścią. Maria Dąbrowska stworzyła wielowątkową historię, w której każdy, kto tylko będzie chciał znajdzie coś dla siebie.

książek: 5633
kajsa | 2012-04-25
Na półkach: Przeczytane

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

książek: 346
lily_rose | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane

Wspaniała książka, wspaniały film.
Gdy zobaczyłam film "Noce i dnie" byłam już pewna, że muszę przeczytać wszystkie tomy Dąbrowskiej.
Film był rewelacyjny, ale zostawił we mnie pewien niedosyt. Chciałam się więcej dowiedzieć o Barbarze i Bogumile, o Tolibowskim, Agnieszce i innych bohaterach. Dlatego sięgnęłam po książkę. Tak właśnie działają na człowieka dobre filmy!
Lektura wszystkich tomów Dąbrowskiej była dla mnie piękną przygodą, choć trochę trwało to czytanie! Niekiedy, akcja mi się dłużyła (np. wszelkie rozmowy o polityce Agnieszki i jej narzeczonego).
Osią powieści jest oczywiście Barbara. Barbara, która niekiedy czytelnika denerwuje, drażni, budzi współczucie, niezrozumienie - ale w tej Barbarze można dostrzec samą siebie. Myślę, że trochę zdemonizowano Barbarę. Owszem, pani Niechcić miała wiele wad - ale była też opiekuńcza (czasami - nadopiekuńcza), lojalna, trwająca przy mężu w trudnych chwilach.
Z kolei Bogumił mnie rozczarował. Oczywiście, był człowiekiem...

zobacz kolejne z 6691 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Narodowe Czytanie „Quo vadis“

W pierwszy weekend września cała Polska będzie czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię o „Lalkę”.


więcej
Nie czytamy w weekend

Po kilku tygodniach od uruchomienia naszego cyklu, w którym wyjawiamy, co będziemy czytać w weekend - postanowiliśmy zmienić zasady. Od teraz będziemy pisać o książkach, których z pewnością NIE przeczytamy w weekend. Liczymy, że i w tę zabawę licznie się włączycie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd