W nieparyżu i gdzie indziej

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
konjix

"W nieparyżu i gdzie indziej" to książka Anny Kamieńskiej, mistrzowsko zilustrowana przez Józefa Wilkonia. Poznajemy w niej pana Michasia, który zamierza napisać powieść. W tym celu udaje się do sklepu pana Rysia, aby zakupić w nim odpowiedni zeszyt. Kradzież zeszytu z rozpoczętą powieścią staje się początkiem wielkich przygód pana Michasia i pana Rysia, którzy zawitają m.in. do Rozumowa, pełnego wykształconych mieszkańców, Kajetanii, w której w dniu imienin króla wszyscy zamieniają się rolami, Karmelkowa, gdzie je się tylko karmelki i kraju Rodryga, w którym mieszka ostatni poeta - by ostatecznie znaleźć się w Nieparyżu, w którym panują same zakazy i Szyszkonii, gdzie tępi się ludzi o kręconych włosach, i gdzie pan Ryś udaje się na wojnę.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

jagarkar | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Wspaniale napisana i mistrzowsko zilustrowana książka przygodowa, nie tylko dla dzieci.

Szkoda tylko, że pojawia się w niej motyw wojenny, jak to w takich książkach bywa. Nawet sama autorka pisze w pewnym momencie, używając głosu pana Michasia: "- Panie Rysiu, ale czy wyobraża pan sobie powieść bez wojny? Kto zechciałby ją czytać? Jak wyglądałaby ta powieść?
- Ano trudno - przyznał pan Ryś. - Skoro tak musi być, niech będzie wojna."

Szczególnie cieszą mnie liczne zabiegi narracyjne - takie jak ten - które autorka stosuje.

Nie brak tu także rozmyślań o życiu, dzieciństwie i czasie. Jest też mnóstwo humoru.

Ta książka domaga się wprost wznowienia!

chiave | 2013-12-01
Reminiscencja | 2011-03-21