Dziś nazywam się

Okładka książki Dziś nazywam się Ewa Wojtyszko, Maciej Wojtyszko
Okładka książki Dziś nazywam się
Ewa WojtyszkoMaciej Wojtyszko Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Przeczytaj, to Ciekawe literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Przeczytaj, to Ciekawe
Nasza Księgarnia
1976-01-01
1976-01-01
48 min.

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Польский комикс на фестивале «КомМиссия» в Москве (Komiks polski na festiwalu KomMissia w Moskwie) Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Marcin Jabłoński, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Sławomir Jezierski, Berenika Kołomycka, Tomasz Lew Leśniak, Piotr Machłajewski, Jacek Michalski, Jakub Rebelka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Andrzej Sawicki, Ryszard Siwanowicz, Rafał Skarżycki, Michał Śledziński, Marzena Sowa, Wojciech Stefaniec, Dominik Szcześniak, Benedykt Szneider, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Paweł Timofiejuk, Tomasz Tomaszewski, Rafał Otoczak Tomczak, Przemysław Truściński, Dennis Wojda, Maciej Wojtyszko, Jerzy Wróblewski, Katarzyna Zawadka
Польский комик... Tadeusz Baranowski,...

Samotna Babcia stara się jakoś zapełnić sobie czas i wymyśla sobie wnuczka. Swoją drogą samotność kobiety jest tak duża że musi poruszyć swoją wyobraźnię i mały chłopczyk zamieszkuje z nią w jednym pokoju.
Siła wyobraźni jest tak duża że kobieta wciąga w swoje wizje inne dzieci a chłopiec w jej wyobraźni co dzień ma inne imię.
Opowieść z lekcji języka polskiego, z moich lekcji.
I interpretacja z cyklu co autor miał na myśli.
Duet państwa Wojtyszko to zawsze dobry duet.

Opowieść z lekcji języka polskiego, z moich...

W zasadzie cokolwiek sygnowane nazwiskiem Wojtyszko jest co najmniej świetne. Tak też być musiało i w tym przypadku, w którym Wojtyszko jest do kwadratu - Ewa jest autorką tekstu, a Maciej ilustracji. To ewidentnie wciąż te same światy Bromby czy Fikandra - świat abstrakcyjnego poczucia humoru, patrzenia duszą, a nie oczyma. Tym razem jednak nie ma historii o Glusiu czy reszcie przyjaciół z Naszej Okolicy, lecz babcia i jej wymyślony wnuczek. "Dziś nazywam się" to piękna opowieść o potędze wyobraźni i sile jej rażenia. Metafizyka i poezja przeplatają się ze zwariowanymi i wzruszającymi historiami babci i wnuczka wielu imion. W końcu zaczynają w to wszystko wierzyć prawdziwi ludzie - Dorotka i jej koledzy. Uwierzmy i my. Ja Wojtyszkom wierzę bezgranicznie we wszystko.

Ulubiona z dzieciństwa - trzeba zrozumieć zanim się oceni.

Ulubiona z dzieciństwa - trzeba zrozumieć zanim się oceni.

Książeczka dla dzieci napisana z perspektywy chłopca, który nie istnieje, a raczej żyje tylko w wyobraźni samotnej staruszki, która wymyśliła go, by mieć towarzystwo i nazywa "swoim wnuczkiem". Historia pozornie lekka i trochę głupawa, ale wcale taka nie jest. Szkoda mi było tej Babci.

• 2016
  • Wyzwanie 2023
  • Seria: Przeczytaj, to Ciekawe (ze Słoneczkiem)
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Dziś nazywam się