Każdy Inny. O naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka

Okładka książki Każdy Inny. O naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka Judith Rich Harris
Okładka książki Każdy Inny. O naturze ludzi i niepowtarzalności człowieka
Judith Rich Harris Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Kontrowersje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kontrowersje
No Two Alike
Smak Słowa
2010-03-03
2010-03-03
Agnieszka Nowak
psychologia wychowanie osobowość

Zagadnienie poruszone przez Harris jest bardzo ciekawe. Co sprawia, że każdy człowiek ma swoją odrębną osobowość? Autorka obala mity o znaczącym wpływie rodziny i środowiska na to,jacy się stajemy. Okazuje się, że wiele tkwi już w naszych genach ale i tak pozostaje ta niezbadana część, której do końca jeszcze nie wyjaśniono. Czy da się ją kiedyś odkryć? Pierwsza połowa książki wydała mi się trochę nudna - wiele powtórzeń i sporów autorki z dotychczasowymi teoriami oraz ich poważanymi twórcami - tak jakby na siłę chciała nam udowodnić, że to właśnie ona ma rację, nie będąc autorytetem naukowym w tej dziedzinie. Druga część zdecydowanie lepsza.

Pierwsza książka, na którą tak bardzo się zdenerwowałem. Przygotowałem się na ciekawe, naukowe wywody, konkretnie opisane. A tu lanie wody, w każdym rozdziale pisanie wciąż o tych samych rzeczach. Mnóstwo powtórzeń. Mam wrażenie, że te książkę można by było skrócić do jednego rozdziału. Tak się pisze obecnie prace magisterskie, gdy się nie doszło do zbyt wielu wniosków, a uczelnia narzuca minimalną ilość stron pracy. Nie polecam, proszę nie tracić na nią czasu!

Książka zdecydowanie warta polecenia, w szczególności studentom psychologii i pokrewnych kierunków (najlepiej w trakcie semestru z psychologią rozwojową lub/i osobowości),gdyż pokazuje istotę zafałszowania psychologicznych badań "naukowych" - to po pierwsze. Po drugie, autorka bardzo dokładnie bada źródła informacji do których nawiązuje przedstawiając swoje zdanie. Sam styl pisania jest przyjemny, przejrzysty, konkretny. Przykłady są zrozumiałe, do każdego cytatu lub nawet nawiązania do badań są przypisy. Jako osoba lubiąca zajrzeć do bibliografii, bardzo cenię taką dokładność.
Książkę się czyta przyjemnie, aczkolwiek najwięcej ciekawostek znalazłam w końcowej części dzieła.
Polecam osobom zainteresowanym psychologią osobowości, rodzicom chcącym stworzyć swoim dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju, fanom literatury naukowej oraz, jak już wspomniałam wcześniej, studentom psychologii, czy też absolwentom (wręcz wpisałabym książkę na listę lektury obowiązkowej).

W książce autorka poruszyła temat różnic i podobieństw między ludźmi. W szczególności kształtowanych w okresie dorastania. Tak cech wynikających z doświadczeń ze środowiskiem zewnętrznym, jak i tych dziedziczonych. Próbuje przy tym odpowiedzieć na pytania dręczące wielu rodziców. Ile tak naprawdę mają oni do powiedzenia i w jaki sposób mogą wpływać na rozwój własnych pociech?
Wszystko napisane w sposób zrozumiały, choć nie czyta się jednym tchem. Jest to książka nie tylko dla specjalistów, ale i ludzi, którzy interesują się rozwojem człowieka. Śmiało mogą po nią sięgać również przyszli, jak i obecni rodzice. Obala bowiem kilka mitów, które i obecnie można usłyszeń. Czytając niektóre wyroki sądowe, tyczące się dzieci i rodzin, można mieć wątpliwości, czy wiedza ta w ogóle jest powszechna. Treść jest po prostu ważna, bo może wiele zmienić w podejściu do wychowania.

Pierwsza połowa książki składa się głównie z osobistych porachunków autorki z naukowcami, którzy krytycznie odnosili się do ustaleń jej poprzedniego dzieła „Geny czy wychowanie”. Rozlicza się z nimi w nieco emocjonalny i aż nazbyt wnikliwy sposób.

Na szczęście druga połowa książki jest już całkowicie odmienna. Autorka wykłada w niej swoją oryginalną myśl na temat niegenetycznych czynników kształtujących ludzką osobowość (mechanizmy socjalizacji w grupie, utrzymywania relacji międzyludzkich oraz mechanizm odpowiedzialny za badanie swojej pozycji w grupie). Zdecydowanie pomniejsza znaczenie wpływu kolejności narodzin na osobowość dziecka, co stawia ją w opozycji względem niektórych psychologów ewolucyjnych.

Autorka twierdzi, że osobowość dziecka w większym stopniu kształtowana jest przez grupę rówieśników w której dorasta, niż przez rodziców. Choć niektóre zawarte w książce twierdzenia mnie nie przekonują, to jednak polecam tą lekturę (szczególnie jej drugą połowę),gdyż przedstawia ona odwieczny dylemat „geny czy wychowanie” w odważny i oryginalny sposób.

Jedna z ważniejszych książek z dziedziny psychologii rozwoju.

Jedna z ważniejszych książek z dziedziny psychologii rozwoju.

: Książka na temat różnic między bliźniętami, ale nie tylko, bo jest też o innych, nie będących bliźniętami. Przykłady opisane bardzo dokładnie, niektóre wzorowane na kryminałach, ulubionych lekturach autorki, a także moich. Dlatego łatwiej mi było zrozumieć treść, i każdy kto czyta kryminały będzie zadowolony.
Poleca wszystkim których interesuje temat różnic między ludźmi, bo tak jak jest napisane w tytule, każdy jest inny, i to dzieło to świetnie udowadnia.

Poleca wszystkim których interesuje temat różnic między...

• Do kupienia
  • Psychologia