Kod Szekspira

6 (44 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The Shakespeare Code
kod, Szekspir
Kinga Żurowska

Virginia Fellows, Kod Szekspira, 2008 r. : Czy jest możliwe, że najwspanialsze dzieła angielskiej literatury dramatycznej – „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Hamlet”, „Sen nocy letniej” i inne wyszły nie spod pióra Williama Shakespeare’a – aktora ze Stratfordu, lecz zostały napisane przez najwybitniejszego angielskiego filozofa i myśliciela, a także poetę Francisa Bacona? Czy dzieła podpisane nazwiskiem Williama Shakespeare’a to w rzeczywistości historia elżbietańskiej Anglii, obalająca mit “Królowej Dziewicy”? Virginia M. Fellows, absolwentka Scripps College w Kalifornii i University of Washington w Seattle poświęciła wiele lat życia, badając dokumenty związane z niezwykłą biografią jednego z największych filozofów w historii – sir Francisa Bacona. Niniejsza książka jest owocem jej pracy.

Kasia | 2014-01-09
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Rewelacja. Tak opiszę tę książkę. Nie wiem czy to co jest w niej opisane to prawda, ale ja uwierzyłam. Kiedyś wydawało mi się nieważne, jak nazywał się autor danego dzieła, bo to tylko imię. Ale pod nim kryje się życiorys a w tym wypadku i tajemnica. Nie wiedziałam, że tak bardzo pokocham Francisa Bacona a stracę szacunek do Williama Szekspira, aktora ze Stratfordu. Jeśli autorka opisuję prawdę, bo mniemam, że jeśli nawet tak nie jest, to ona sama w o mocno uwierzyła, to od chwili przeczytania książki pragnę oddać cześć prawdziwemu twórcy nie tylko szekspirowskich dzieł,ale i wielkiemu filozofowi i myślicielowi - Francosowi Baconowi.
Jeśli dobra książka ma poruszać, to ta jest doskonała.

Nemezis | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Tym razem chcę się z Wami dla odmiany podzielić wrażeniami z książki, która nie jest powieścią. Różnie się ją klasyfikuje - jako biografię czy publikację popularnonaukową. Chociaż wydawca uzupełnił to wydanie o wiele przypisów, ilustracji oraz dodatkowy rozdział dotyczący technicznych aspektów omawianych szyfrów - razem z dołączoną bibliografią daje to więc aparat naukowy, no ale cóż... W każdym razie nie jest to żadna fikcja literacka, ale efekt wielu lat pracy autorki, Virginii Fellows.

Sam tytuł może nasuwać skojarzenia z "Kodem Leonarda da Vinci" Dana Browna, ale choć wiele je różni, nie są to skojarzenia zupełnie bezpodstawne. "Kod Szekspira" to opowieść fascynująca i kontrowersyjna, ukazująca zupełnie nowe oblicze epoki elżbietańskiej. Historia zbyt niebezpieczna, by napisać o niej wprost, została zaszyfrowana, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń.

W listopadzie 1623 roku opublikowany został zbiór 36 sztuk Szekspira, znany jako Pierwsze Folio. Zaledwie miesiąc wcześniej...

Stonee | 2010-10-24
lorien87 | 2016-08-25