rozwińzwiń

Kod Szekspira

Okładka książki Kod Szekspira Virginia Fellows
Okładka książki Kod Szekspira
Virginia Fellows Wydawnictwo: Atena biografia, autobiografia, pamiętnik
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Shakespeare Code
Wydawnictwo:
Atena
Data wydania:
2008-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-06-01
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392370017
Tłumacz:
Joanna Studzińska
Tagi:
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
591
451

Na półkach:

Książkę wspaniale się czyta. Muszę przyznać, że autorka świetnie sobie poradziła. Po zawartych w książce szczegółach oraz niezłej znajomosci tamtego okresu, widać, że poświęciła swojemu dziełu wiele czasu i pracy. Polecam i choć sama mam mieszane uczucia co do tożsamości Shakespeare'a, to nie do końca dałam się przekonać. Jest kilka rzeczy, które w tej historii wciąż nie dają mi spokoju, ale to po przeczytaniu już każdy oceni sam. :-)

Książkę wspaniale się czyta. Muszę przyznać, że autorka świetnie sobie poradziła. Po zawartych w książce szczegółach oraz niezłej znajomosci tamtego okresu, widać, że poświęciła swojemu dziełu wiele czasu i pracy. Polecam i choć sama mam mieszane uczucia co do tożsamości Shakespeare'a, to nie do końca dałam się przekonać. Jest kilka rzeczy, które w tej historii wciąż nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
838
126

Na półkach: ,

Nie jest dla mnie nowością teoria, że aktor Will Shakespere ze Stratfordu nie napisał sztuk, na których widnieje jego nazwisko. Teoria ta jest znana od stuleci, tak jak jest wielu kandydatów do autorstwa, z których rzeczywiście najwięcej przemawia za Francisem Baconem.
Natomiast ta książka mnie zawiodła, nie sądzę by kogokolwiek przekonała – mimo, że przecież istnieją naprawdę silne argumenty przeciw Willowi. Autorka jednak nie potrafiła tej idei przedstawić, sprzedać. Brakuje tu przedstawienia dowodów, argumentacji. Ładnie przedstawiona historia, dość szczegółowo – ale niestety bez umiejętności łączenia, wskazania faktów. Jak można pisać o ukrytych szyfrach i żadnego nie wskazać? Jak można pisać o całych sztukach ukrytych w innych sztukach bez informacji gdzie i jak je znaleźć samemu?
Historia Bacona i Shakespeara jest fascynująca i zasługuje na więcej.
Nie polecam.

Nie jest dla mnie nowością teoria, że aktor Will Shakespere ze Stratfordu nie napisał sztuk, na których widnieje jego nazwisko. Teoria ta jest znana od stuleci, tak jak jest wielu kandydatów do autorstwa, z których rzeczywiście najwięcej przemawia za Francisem Baconem.
Natomiast ta książka mnie zawiodła, nie sądzę by kogokolwiek przekonała – mimo, że przecież istnieją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
345
255

Na półkach: ,

Tym razem chcę się z Wami dla odmiany podzielić wrażeniami z książki, która nie jest powieścią. Różnie się ją klasyfikuje - jako biografię czy publikację popularnonaukową. Chociaż wydawca uzupełnił to wydanie o wiele przypisów, ilustracji oraz dodatkowy rozdział dotyczący technicznych aspektów omawianych szyfrów - razem z dołączoną bibliografią daje to więc aparat naukowy, no ale cóż... W każdym razie nie jest to żadna fikcja literacka, ale efekt wielu lat pracy autorki, Virginii Fellows.

Sam tytuł może nasuwać skojarzenia z "Kodem Leonarda da Vinci" Dana Browna, ale choć wiele je różni, nie są to skojarzenia zupełnie bezpodstawne. "Kod Szekspira" to opowieść fascynująca i kontrowersyjna, ukazująca zupełnie nowe oblicze epoki elżbietańskiej. Historia zbyt niebezpieczna, by napisać o niej wprost, została zaszyfrowana, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń.

W listopadzie 1623 roku opublikowany został zbiór 36 sztuk Szekspira, znany jako Pierwsze Folio. Zaledwie miesiąc wcześniej ukazało się De Augmentis Scientarum Francisa Bacona, wielkiego filozofa i myśliciela. Szczegółowo opisał w tej pracy nowy sposób szyfrowania wiadomości - tzw. szyfr biliteralny. Zastosowanie tego właśnie szyfru do dramatów Szekspira dało zaskakujące rezultaty. Odczytany tekst stanowi zapis życia Bacona i to jemu przypisuje autorstwo wspomnianych sztuk. "Kod Szekspira" opisuje najważniejsze (i najciekawsze) wydarzenia zawarte w treści szyfrogramu.

Wątpliwości co do autorstwa dzieł szekspirowskich to żadna nowość. Spór ortodoksyjnych szekspirologów (u nich niepodzielnie króluje aktor Will Shaksper) z antystratfordczykami (mają swoich kandydatów, m. in. Francisa Bacona, Edwarda de Vere, Christophera Marlowe'a czy nawet samą królową Elżbietę) trwa od stuleci i nic nie wskazuje na to, żeby miał zostać w najbliższym czasie rozstrzygnięty. Trudno uwierzyć, że arcydzieło literatury angielskiej mógł napisać niewykształcony syn rękawicznika, nie ma dowodów na to, żeby skończył jakąkolwiek szkołę. Jego rodzice byli podobno niepiśmienni i podpisywali się krzyżykiem... Nie odnaleziono dotychczas żadnego rękopisu, a wiadomo, że żaden ze spadkobierców Shakspera nie był w ich posiadaniu. Większość jego dramatów ukazała się zresztą najpierw anonimowo, nazwisko dodano dopiero później. Spośród 36 sztuk Pierwszego Folio aż połowy jednak nigdy wcześniej nie opublikowano, pojawiły się, gdy William od siedmiu lat już nie żył. Co zastanawiające, nikt nawet o nim nie wspomniał, kiedy ten umarł. Śmierć tak popularnego dramaturga z pewnością nie przeszłaby niezauważona. A jeden z redaktorów Pierwszego Folio, Ben Jonson, w odzie ku jego pamięci zawarł zagadkowe słowa:
"Jesteś pomnikiem bez grobowca
I żyjesz, póki żyje twa Księga".
Skąd to sformułowanie, skoro Szekspir swój grobowiec miał (pomnik w kościele Holy Trinity w Stratfordzie)? Jeśli damy się przekonać opowieści z szyfrogramu, wszystko zaczyna układać się w logiczną całość.

Z "Kodu Szekspira" dowiadujemy się jednak o wiele więcej. Francis Bacon, ukrywając swoją prawdziwą tożsamość pod innymi nazwiskami, napisał nie tylko dzieła Williama Szekspira, ale także Roberta Greene'a, George'a Peela, Edmunda Spensera i sztuki sceniczne Christophera Marlowe'a. To jednak nie koniec sensacyjnych doniesień. Francis nie mógł być biologicznym dzieckiem Baconów (wszyscy mieli jasne włosy i niebieskie/szare oczy, on jeden z całej rodziny oczy miał piwne, a włosy czarne). Obalony zostaje mit "Królowej Dziewicy". Poznajemy istotę jej relacji z Leicesterem czy Robertem Devereux, prawdziwe oblicze Roberta Cecila i jego intrygi - to wszystko daje zupełnie inne spojrzenie na historię tego okresu i pozwala zrozumieć wiele z ówczesnych wydarzeń. Dlaczego te i inne tajemnice musiały zostać zaszyfrowane? Mówienie o nich otwarcie zostałoby uznane za zdradę. Elżbieta nie zawahałaby się skrócić takiego śmiałka o głowę. Nawet jeśli miałby to być jej własny syn.

Książkę Virginii Fellows czyta się jak sensacyjną powieść - z wypiekami na twarzy i ustami szeroko otwartymi ze zdumienia. Zwłaszcza że została napisana w tak przystępny sposób. Dołączona bibliografia i opisanie zasad odczytywania szyfru pozwalają na podjęcie własnego śledztwa. O tej książce nie da się zapomnieć. Pytanie, czy to, o czym przeczytaliśmy, jest prawdą, nie daje spokoju. Wejście do tajemnicy odkryto już dawno, wielu jednak robi wszystko, aby wciąż go nie dostrzegać.
Wybór należy do każdego z nas - zachęcam więc do lektury.

http://ogrodksiazek.blogspot.com

Tym razem chcę się z Wami dla odmiany podzielić wrażeniami z książki, która nie jest powieścią. Różnie się ją klasyfikuje - jako biografię czy publikację popularnonaukową. Chociaż wydawca uzupełnił to wydanie o wiele przypisów, ilustracji oraz dodatkowy rozdział dotyczący technicznych aspektów omawianych szyfrów - razem z dołączoną bibliografią daje to więc aparat naukowy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
82
17

Na półkach: ,

Rewelacja. Tak opiszę tę książkę. Nie wiem czy to co jest w niej opisane to prawda, ale ja uwierzyłam. Kiedyś wydawało mi się nieważne, jak nazywał się autor danego dzieła, bo to tylko imię. Ale pod nim kryje się życiorys a w tym wypadku i tajemnica. Nie wiedziałam, że tak bardzo pokocham Francisa Bacona a stracę szacunek do Williama Szekspira, aktora ze Stratfordu. Jeśli autorka opisuję prawdę, bo mniemam, że jeśli nawet tak nie jest, to ona sama w o mocno uwierzyła, to od chwili przeczytania książki pragnę oddać cześć prawdziwemu twórcy nie tylko szekspirowskich dzieł,ale i wielkiemu filozofowi i myślicielowi - Francosowi Baconowi.
Jeśli dobra książka ma poruszać, to ta jest doskonała.

Rewelacja. Tak opiszę tę książkę. Nie wiem czy to co jest w niej opisane to prawda, ale ja uwierzyłam. Kiedyś wydawało mi się nieważne, jak nazywał się autor danego dzieła, bo to tylko imię. Ale pod nim kryje się życiorys a w tym wypadku i tajemnica. Nie wiedziałam, że tak bardzo pokocham Francisa Bacona a stracę szacunek do Williama Szekspira, aktora ze Stratfordu. Jeśli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  65
 • Chcę przeczytać
  50
 • Posiadam
  20
 • Teraz czytam
  3
 • Renesans
  1
 • Lit. angielska
  1
 • 2009
  1
 • 2019
  1
 • William Shakespeare
  1
 • Historia
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kod Szekspira


Podobne książki

Przeczytaj także