Ogilvy o reklamie

biznes, finanse
Studio Emka
2008-01-01
2008-01-01

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zawodowo związany jest z marketingiem, reklamą lub sprzedażą, prosty język, chwytliwe historię - "jeśli chcesz sprzedać gaśnice, pokaż ludziom pożar"

Dzień dobry, jak mija wam 2 dzień lutego 😎😎 ? Sięgacie po książki związane z rozwojem, pieniędzmi, reklamą, opisującą pracę copywriterów? Jeżeli tak, to mam dla was pozycję z serii must read 📚 #Inspirujemy2021

Za egzemplarz recenzencki dziękuję @wydawnicto_animi2 i @Jakub Chmielniak

David Ogilvy mawiał: ,, Zmiana jest naszą siłą napędową, stagnacja naszą śmiercią. ''

Książka '' Ogilvy o reklamie - nienawidzę zasad '' miała swoją premierę w 2020 roku i ukazała się nakładem wydawnictwa @animi_2 . Obecnie praktycznie z każdej strony otacza nas cała masa reklam. Zarówno w telewizji, internecie, jak i radiu, na billboardach/ budynkach w miastach. Jedne z tych reklam są kreatywne i generują spore zyski zarówno dla sprzedających, jak i dla twórców reklamy. Jak jednak uczynić reklamę ciekawą, przyciągającą uwagę i kim w zasadzie był autor wspomnianego tytułu? David Ogily był copywriterem, przedsiębiorcą i co najważniejsze jednym z najbardziej znanych twórców reklam. Z pewnością można uznać tego człowieka za wizjonera, który zmienił oblicze reklamy w minionym wieku. Tworzył m.in reklamy dla takich marek jak Roll Royce, Schweppes, Marlboro czy Dove. Sam głosił i mocno wierzył w podejście naukowe do tego co tworzył, czyli do reklamy. Przeprowadzał sporo badań wśród społeczeństwa, które pomagały mu lepiej dostosować promowane treści do danych grup wiekowych, płci. Do dziś w ten sposób działa masa agencji reklamowych, radia, czy nawet twórcy filmów, przykładem jest chociażby Patryk Vega. Zapewne ktoś postawi w stosunku do tego co piszę kontrargument, że książka zawiera przestarzałe podejście do reklamy, przestarzałą wiedzę. Warto jednak wziąć w tym miejscu poprawkę na to, że każdy kiedyś zaczynał i dobrym sposobem jest czytanie lektur pisanych przez prawdziwych gigantów w swoich branżach. Zaznaczę tu tylko, że to właśnie w latach 80/90 ubiegłego wieku powstało najwięcej gigantów na rynku i nie mieli oni do dyspozycji internetu, wszystkiego podanego na tacy, a ich dominacja, sława często trwa do dziś. Dlatego, jeżeli jesteś twórcą reklam, czy nawet blogerem, copywriterem, lub po prostu osobą zainteresowaną tematem i chcesz się rozwijać w tematyce reklam, poznać schematy, które rządzą tą branżą od podstaw, to ta książka będzie świetna właśnie dla ciebie. Osobiście bardzo lubię pogłębiać swoją wiedzę z wielu dziedzin. Często może być ona uznana za przestarzałą, natomiast w książkach jest nie jednokrotnie zawarty sposób myślenia danego twórcy, który pomógł mu się rozwijać i według mnie to jest jednym z najcenniejszych elementów. Moja ocena '' O reklamie '', to 8️⃣/🔟 ze względu, że powiększyłem swoją wiedzę, spojrzenie na tematykę reklamy z perspektywy minionego wieku.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję @wydawnicto_animi2 i @Jakub Chmielniak

David Ogilvy mawiał: ,, Zmiana jest naszą siłą napędową, stagnacja naszą śmiercią....

Czytam, ale wiem co jest w środku ;) obowiązkowa lektura dla wszystkich związanych z temat. Koleżanki i koledzy, którzy piszą o tym, że nie rozumieją dlaczego książka jest polecana, skoro treści są przestarzałe chciałbym poinformować, że to dziś czyta się Arystotelesa czy Tomasza z Akwinu :)
A tak poważniej - kupno tej książki teraz jest dość trudne - gdyby ktoś miał na sprzedaż fizyczny egzemplarz, chętnie kupię - dago.art.poland [a] gmail . com
Pozdrawiam

Chyba lepiej Kotlera poczytać :)

Chyba lepiej Kotlera poczytać :)

Czegoś mi tutaj brakuje. Rzeczywiście, David Ogilvy pisze o reklamie, ale czegoś odkrywczego, naprawdę odkrywczego tutaj brak. Być może to wynika z faktu, że lektura nieco się zestarzała (już ponad 35 lat),być może z faktu, że w latach 80 nie było jeszcze digital marketingu, który zmienił podejście do promocji marki wśród klientów. "O reklamie" jest ciekawe, ale nieco zbyt górnolotne, brak tutaj przykładów ze świata marek małych, raczkujących, widzimy świat marek, które na reklamy przeznaczają miliony lub nawet miliardy.

W dalszym ciągu drukuje się książkę, która ukazała się w latach 80 - to o czymś świadczy. Pomimo tego, że z oczywistych względów nie nie ma w niej mowy o social mediach, reklamie internetowej itp., w dalszym ciągu pozostaje aktualna oraz inspirująca. Napisano ją tak, że nie sposób się oderwać, a autor nie wstydzi się cytować innych bogów reklamy, chwalić cudzych pomysłów, czy przyznawać się do błędów. Za sprawą tej książki reklama urasta w oczach czytelnika do rangi sztuki, a także wymagającej gry strategicznej, bo poza ramy zwykłej sprzedaży już dawno wyszła.

Nie rozumiem dlaczego na uczelni nauczyciel polecił tę książkę jako najważniejszą do przeczytania, gdyż treści w niej zawarte są przestarzałe i na obecne czas bez znaczenia. Można do niej podejść jak do książki historycznej o marketingu w gazetach.
Dodatkowo Ogilvy czuje się lepszy od innych i stale obraża różne metody oraz osoby.

Jak to już ktoś napisał: dobry punkt wyjścia. Prawdopodobnie dwadzieścia, trzydzieści lat temu książka ta była istotnym kompendium wiedzy. Teraz jest pozycją raczej historyczną. Świat, a co za tym idzie media i reklama, tak się pozmieniały, że niektóre prawdy zmieniły się w nieprawdy. Przy czym, oczywiście, spora część przemyśleń pana Ogilvy'ego nadal jest aktualna. Dla ludzi związanych z reklamą pozycja obowiązkowa, dla tych spoza raczej nie będzie porywająca.

Pracujesz lub chcesz pracować w marketingu? Totalny mustread.

Pracujesz lub chcesz pracować w marketingu? Totalny mustread.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o reklamie, podstaw marketingu - to dobry punkt wyjścia :) Nienaukowy, ale takie do poczytania wieczorem :)

• Pożyczone
  • Marketing
  • Reklama
  • Biznes

Dodaj cytat z książki Ogilvy o reklamie