Historia kar cielesnych

978-83-11-11907-9
kary, historia
historia
Pistacia

Na ścianach, pochodzących z czasów paleolitu, jaskiń w Addaurze na Sycylii wyryto obraz, na którym przedstawiono kilka ludzkich postaci zgrupowanych wokół skulonego mężczyzny, który wydaje się być związany w taki sposób, że każda próba uwolnienia się, skutkowałby uduszeniem. Uważane za najwcześniejsze świadectwo kary, malowidła te pokazują, że kara istnieje tak samo długo jak społeczność ludzka.

Dla celów tej książki kara będzie rozumiana jako sankcja nakładana przez państwo na winowajcę, który popełnił przestępstwo. Przestępstwo to każde działanie, które państwo uznaje za czyn niezgodny z prawem.

[opis wydawcy]

książek: 1903
Aletheia | 2012-02-26

Interesująca, ale niezbyt wiarygodna. Trafiają się XIX/XX-wieczne grafiki przedstawiające średniowiecze, podpisane jako średniowieczne. Gdzieniegdzie sprzeczne dane, lub cytaty źródłowe zaprzeczające temu, co tuż przedtem stwierdza główny tekst. Książka niezła jako punkt wyjścia do poszukiwań, ale ryzykowna jako źródło.

Paweł Lesiak | 2015-11-29
Przeczytana: 24 listopada 2015

Ciekawa książka poświęcona kształtowaniu się systemu kar cielesnych na przestrzeni dziejów w różnych kulturach. Temat mało znany, a myślę, że dość ciekawy.

Jarmo | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Szczerze to spodziewałem się trochę czegoś innego. Myślałem, że książka skupia się przede wszystkim na torturach, a nie, że są one tylko jednym rozdziałem.
Poza tym momentami denerwujące jest to, że ilustracje nie są dopasowane do tekstu obok. Czasami rozjeżdżają się nawet o kilka stron.

pulapka | 2016-01-19
Raven | 2015-12-25