Historia oręża polskiego 963-1795

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wiedzy Historycznej Historia Polski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
7 (15 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
wojsko, oręż, polska
historia
czytelnik

Wojsko pojawia się z chwilą ukształtowania się klas społecznych i wówczas zaczyna spełniać dwie funkcje. Jedna z nich, zewnętrzna, polega na obronie kraju przed atakami nieprzyjaciół oraz na dokonywaniu podbojów, a druga, wewnętrzna - na utrzymywaniu w ryzach ludności wyzyskiwanej przez klasy panujące. Wynika z tego, że wojsko odgrywa w dziejach państw i narodów bardzo ważną rolę, toteż poznanie historii jego rozwoju i działalności znacznie wzbogaca naszą wiedzę o przeszłości.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wróbel | 2016-07-09
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Jedna z nielicznych pozycji stanowiących kompendium wiedzy na temat historii wojskowości polskiej. Autorzy przygotowywali podręcznik w latach "głębokiego PRL-u" co da się wyczuć szczególnie w odniesieniach do historii społecznej. Męczące jest ciągłe podkreślanie konfliktu klasowego toczącego Polskę. Czytelnik który nie weźmie poprawki na lata powstania książki może odnieść wrażenie, że walka "proletariatu miast i wsi" z burżuazją toczył się w Polsce już od średniowiecza. Pomijając jednak tą oczywistą i łatwą do zidentyfikowania skazę można w tej książce znaleźć bogatą wiedzę na temat historii oręża polskiego. Wartość poznawczą pozycji podnosi bogata bibliografia, która sama w sobie jest kopalnią wiedzy na temat literatury tematu. Pozycja niewątpliwie wymaga odświeżenia i uzupełnienia o wyniki najnowszych badań.

Dariusz Karbowiak | 2011-05-17
Na półkach: Historia, Przeczytane

Dobrze napisana książka, autorzy prowadzą czytelnika w sposób przyjemny nie koniecznie utrudzony pyłem i mozołem bitewnym - podczas czytania. Świetna lektura

Antoniuss | 2016-04-21
Przeczytana: kwiecień 2008

Praca Jana Wimmera i Tadeusza Nowaka do dzisiaj jest jednym z głównych podręczników do historii wojskowości przedrozbiorowej. Jest oparta na przejrzystym i konsekwentnym schemacie: każda epoka zawiera opis uzbrojenia, liczebność wojsk, opis tła politycznego i myśli wojskowej z tego okresu. Sporą zaletą tej książki, poza dużą czytelnością i łatwością w odbiorze, jest wielka ilość map i ilustracji (bardzo starannie wykonanych). Obejmuje ona jedynie ważniejsze konflikty (co widać szczególnie w przypadku części średniowiecznej - pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Krzywoustym zieje wielka dziura), ale w końcu to tylko podręcznik. Niestety, od czasu wydania ta książka strasznie się zestarzała, co szczególnie widoczne jest w pierwszej części, poświęconej średniowieczu, np. już dawno obalono historie o krzyżackich ,,wilczych dołach" na polach Grunwaldu. Autorzy podeszli również nazbyt entuzjastycznie do niektórych aspektów polskiej wojskowości, jak niezwykłość polskiej myśli taktycznej (polska...

czytelnik | 2010-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Książka zręcznie przeprowadza czytelnika przez dzieje oręża polskiego przez prawie osiem wieków! Wszystkie wyprawy i najazdy są opisane dość dokładnie. Brakuje tylko szerszego opisu ważniejszych bitew i uzbrojenia w poszczególnych wiekach i formacjach wojskowych.
Autorzy starają się przystępnie przedstawić fakty historyczne nie "zasypując" nadmiarem szczegółów.

praetoriis | 2015-04-28
MauserPLFC | 2015-04-18