Konstytucja wolności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,76 (51 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
9
8
12
7
15
6
6
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8301149418
liczba stron
528
kategoria
biznes, finanse
język
polski

Książka uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych prac z filozofii polityki, XX-wieczny odpowiednik O wolności Johna Stuarta Milla! Friedrich August von Hayek, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, omawia w niej swoją teorię neoliberalizmu, w której centralne miejsce zajmuje problem wolności indywidualnej, pojmowanej jako niezależność lub brak przymusu. Autor, krytykuje...

Książka uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych prac z filozofii polityki, XX-wieczny odpowiednik O wolności Johna Stuarta Milla!

Friedrich August von Hayek, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, omawia w niej swoją teorię neoliberalizmu, w której centralne miejsce zajmuje problem wolności indywidualnej, pojmowanej jako niezależność lub brak przymusu. Autor, krytykuje teorie wolności politycznej jako mocy oraz możliwości spełnienia osobowości czy dobrobytu. Łączy wolność osobistą jednostki z funkcjonowaniem wolnokonkurencyjnej gospodarki opartej na prawie popytu i sprzedaży. Przeciwstawia się klasycznie pojmowanej sprawiedliwości, znajdującej wyraz w regułach podziału dóbr. Uważa, że narzucenie społeczeństwu jakiegokolwiek modelu dystrybucji jest zaprzeczeniem wolności. Sprawiedliwość może być wyłącznie oparta na zasadzie swobodnie zawieranych umów. Wolność indywidualna jest według autora warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym istnienia ładu społecznego, ponieważ jego treść określają zasady moralne regulujące korzystanie z wolności i niekwestionowalne zasady prawne, wiążące wolę większości.

Hayek analizuje, w jaki sposób społeczeństwa zachodnie bronią wolności indywidualnej. Porównuje system rynkowy i opiekuńczy. To wciąż żywo dyskutowana krytyka współczesnego społeczeństwa, która weszła do kanonu lektur nauk społecznych i politycznych.

Pozycja szczególnie aktualna w dzisiejszej Polsce!

Książka przeznaczona dla studentów i wykładowców socjologii, nauk społecznych i politycznych.

 

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 456
Socjologos | 2017-10-25
Przeczytana: 22 października 2017

Wolność i własność - już Richard Pipes zwracał uwagę, że te dwie wartości są ze sobą nierozerwalnie związane i brak jednej pociąga za sobą brak drugiej. Jedna z najważniejszych prac von Hayeka łopatologicznie rozkłada wolność na czynniki pierwsze, tłumacząc czym jest na polu filozoficznym ale także czysto praktycznym.

Wolność, którą współczesne społeczeństwo tak pogardza albo podszywa pod nią kompletnie sprzeczne ideologie. A dlaczego tak się dzieje? Ponieważ większość przedkłada kradzież, bezpieczeństwo i wygodę nad godne, pracowite i wolne życie. A właśnie z odpowiedzialnością osobistą, gotowością do ponoszenia konsekwencji swoich działań, a przy tym odpowiedzialnością przed prawem - wedle zasady nie rób tego co Tobie niemiłe - wiąże się prawdziwa wolność.

I o tym musimy pamiętać i odróżniać ten rodzaj wolności będący spadkobiercą myśli brytyjskiej i amerykańskiego konstytucjonalizmu, od jej poczwary w postaci "róbta co chceta", seksualnego wyzwolenia, hipertolerancji i innych paradoksów.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Człowiek w poszukiwaniu siebie, Innego i Boga. (Re)konstrukcja tożsamości uczestników wybranych grup religijnych

Autorka Pani Elżbieta Mudrak w najnowszej publikacji pt. "Człowiek w poszukiwaniu siebie, Innego i Boga. (Re) konstrukcja tożsamości uczestników...

zgłoś błąd zgłoś błąd