Kremlowskie żony

83-85840-41-9
Kreml, Moskwa, Stalin, żony
historia
Ludi

Romantyczny trójkąt w życiu wodza: Lenin, Nadieżda i Inessa... Tragiczna miłość Stalina, miłostki Berii i zaniedbana piękność, Nina Gegeczkori, jego ślubna połowica... Kim była w rzeczywistości Nina Chruszczowa: prowincjonalnym babonem, czy kobietą mądrą, o silnym charakterze i wybitnym wpływie na politykę męża? To tylko kilka wątków tej fascynującej książki. Prywatne życie przywódców bolszewizmu otaczała tajemnica. Kobiety z Kremla wyjątkowo tylko pojawiały się z mężami na trybunach podczas oficjalnych uroczystości, a na scenie publicznej można było je spotkać dopiero w schyłkowej epoce komunizmu. Czym się zajmowały, jak upływało ich życie?

aga | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Myślę, że ta książka jest dla osób, które lubią historię. Napisana jest prostym językiem. Jednak pojawia się dość dużo nazwisk, wydarzeń i dobrze jest mieć choć minimalną wiedzę o historii Rosji.
Opis kobiet, które stały w cieniu sławnych mężów i nie tylko mężów. Kobiet o których mało się pisze, a które czasami dużo mogły. Warto sięgnąć i przeczytać.

Ważna lektura dla tych, których interesuje historia krajów totalitarnych. Tym razem o losach - często tragicznych - kobiet stojących u boku sowieckich oprawców.

Pomimo, że nie jest to najrzetelniejsza praca historyczna, jest napisana lekkim piórem i zawiera mnóstwo ciekawostek o kobietach nieco zapomnianych. Ja osobiście jestem bardzo zainteresowana postacią Nadieżdy Alliłujewej, więc cieszy mnie fakt, że ktoś poświęcił jej nieco miejsca w swojej książce.

Maxim212 | 2013-05-14
Przeczytana: 1992 rok

Książkę otrzymałem (oryginał językowy) w prezencie od przyjaciela z Rosji. Naturalnie wydanie było rosyjskojęzyczne. Przeczytałem z zapartym tchem. Od Nadieżdy Krupskiej do Raisy Gorbaczowej. Autorka w podtytule dodaje, że jej książka zawiera fakty, wspomnienia, fragmenty dokumentów, rzeczy zasłyszane, legendy i poglądy autorki. I rzeczywiście tak jest. Na dodatek moja książka ma dołożone zdjęcia kobiet i żon radzieckiej wierchuszki. Polskiego wydania jeszcze nie miałem w rękach. Mnie nie sprawia różnicy czy książka jest po rosyjsku czy po polsku. Jestem dwujęzyczny...

jonek17 | 2016-10-31
BaskaB | 2015-10-21