Kremlowskie żony

83-85840-41-9
Alicja Wołodźko-Butkiewicz
Kreml Moskwa Stalin żony

1976

Wydawca niechcący zrobił krzywdę autorce, która o swoich bohaterkach pisze jakie były piękne, wspaniałe, mądre (co prawda trochę niekonsekwentnie bo o jednej z nich raz twierdzi, że była posągowa, raz, że była jak chińska czy też porcelanowa "figurynka"), a na końcu mamy nieco chaotyczny zbiór fotografii owych kobiet: brzydkie, pospolite, niezgrabne, o mało subtelnych...

Na półkach: , , , ,

Pomimo, że nie jest to najrzetelniejsza praca historyczna, jest napisana lekkim piórem i zawiera mnóstwo ciekawostek o kobietach nieco zapomnianych. Ja osobiście jestem bardzo zainteresowana postacią Nadieżdy Alliłujewej, więc cieszy mnie fakt, że ktoś poświęcił jej nieco miejsca w swojej książce.

Myślę, że ta książka jest dla osób, które lubią historię. Napisana jest prostym językiem. Jednak pojawia się dość dużo nazwisk, wydarzeń i dobrze jest mieć choć minimalną wiedzę o historii Rosji.
Opis kobiet, które stały w cieniu sławnych mężów i nie tylko mężów. Kobiet o których mało się pisze, a które czasami dużo mogły. Warto sięgnąć i przeczytać.

Ważna lektura dla tych, których interesuje historia krajów totalitarnych. Tym razem o losach - często tragicznych - kobiet stojących u boku sowieckich oprawców.

Książkę otrzymałem (oryginał językowy) w prezencie od przyjaciela z Rosji. Naturalnie wydanie było rosyjskojęzyczne. Przeczytałem z zapartym tchem. Od Nadieżdy Krupskiej do Raisy Gorbaczowej. Autorka w podtytule dodaje, że jej książka zawiera fakty, wspomnienia, fragmenty dokumentów, rzeczy zasłyszane, legendy i poglądy autorki. I rzeczywiście tak jest. Na dodatek moja...

• Historia
  • Biografie
  • Przeczytane przed laty
  • Na faktach - różne
  • Chcę mieć
  • historia
  • Wypożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Kremlowskie żony